Rubrika: Deti

Tešte sa zo zvedavých detí, vyrastú z nich úspešní ľudia

Tešte sa zo zvedavých detí, vyrastú z nich úspešní ľudia

Výskumy, ktoré robia svetoví psychológovia poukazujú na skutočnosť, že zvedavosť v detskom veku je najdôležitejším faktorom pre intelektuálny vývin dieťaťa, jeho vynikajúcich výsledkov v škole a v dospelosti aj úspešného budovania kariéry a dokonca hovoria o tom, že má väčší význam ako genetické danosti. Zvedavosť detí sa dá podporovať už od útleho detstva, treba len vedieť ako.

dítě
 

  1. Trpezlivé odpovede

Rodičia slovíčko „prečo“ počujú od svojich ratolestí hádam stokrát denne. Môžete trpezlivosť aj rozdávať, ale niekedy sa neudržíte a odbijete ich bez odpovede. Je to chyba, ak sa to stane pravidlom, dieťa sa prestane pýtať, zvykne si na to a teda ho už nič nové nebude zaujímať. Je dôležité mu trpezlivo a sústredene odpovedať na všetky otázky,  dokonca pritom zistíte, že sami na niektoré nepoznáte odpovede.
 

  1. Knihy už od útleho veku

Knihy sú v tom neoceniteľným pomocníkom, a tak je fajn, ak ich s nimi začnete zoznamovať čo najskôr. Ak nezaberajú klasické tlačené knihy, skúste interaktívne, tie ich určite zaujmú. Aj keď ešte nevedia písať a čítať, môžu sa dotýkať obrázkov a kniha začne sama rozprávať príbeh. Dieťa to opakuje a rozširuje si tak slovnú zásobu.
 
chlapec

  1. Prirodzené záujmy stredobodom pozornosti

Týždenne sa deťom menia záujmy a toto striedanie je dobré využiť na to, aby ste v ňom podporovali záľuby, aj z viacerých oblastí, no až po dlhšom čase zistíte, k čomu inklinuje, keď pri jednej z nich vydrží  najdlhšie. Čím viac záujmu prejaví, tým viac informácií si zapamätá.
 

  1. Pasívna zábava nie je to pravé

Najjednoduchšie je dieťa zabaviť pustením televízie alebo podaním tabletu, hlavne, ak máte povinností vyše hlavy. Je to však veľmi nákazlivá pasívna zábava, na ktorú si rýchlo zvykne a stratí tak motiváciu na získavanie nových poznatkov vlastným pričinením. Alternatívou sú interaktívne knihy, pri nich nehrozí, že sa stretne s nevhodným obsahom a navyše dlhšie dokážu udržať jeho pozornosť.

Ako zvýšiť imunitu u detí a dospelých: recept na dobrú imunitu

Ako zvýšiť imunitu u detí a dospelých: recept na dobrú imunitu

Je normálne niekedy jesť surové potraviny, je normálne, že niekedy si nemusíte umyť ruky, je normálne u detí dávať nesterilný prst do nosa a hľadať tam zlato. Vo všeobecnosti nerobte nič, len zabudnite na hygienické šialenstvo. Nie je potrebné pripravovať jedlo s jednorazovými rukavicami, vždy si vezmite antiseptikum na ruky alebo noste gázovú čiapočku. Pre každú matku je choroba dieťaťa len katastrofou. Ale bohužiaľ, detstvo sa nezaobíde bez tečúceho nosa, kašľa a teploty.

ovoce

Detské telo má množstvo funkcií, ktoré predisponujú k vysokému riziku chorobnosti. Sú to takzvané kritické obdobia vývoja, keď rastúca úroveň metabolizmu, ktorej cieľom je zabezpečiť intenzívny rast a váhu dieťaťa, vedie k zníženiu rezerv ochrany alebo jednoducho k zníženiu imunity. Obdobia intenzívneho rastu dieťaťa spravidla klesajú vo veku od 4 do 6 rokov, od 11 do 12 rokov a od 16 do 17 rokov. Počas týchto období sú deti pravdepodobne častejšie choré.

citron

Aby sa zvýšila imunita dieťaťa a telo dieťaťa vydržalo rôzne vírusy a infekcie, je v moci každej matky. Stačí dosiahnuť 5 jednoduchých pravidiel na dosiahnutie požadovaného cieľa. Je dôležité splniť aspoň dve podmienky. Maximálny účinok je zaručený, ak:

masáž

  1. Buďte trpezliví. Zlepšenie imunity – práca je starostlivá, dlhá a systematická. Ale výsledok stojí za to: dieťa bude menej choré, a ak sa niečo stane, bude pre dieťa ľahšie trpieť indispozíciou.
  2. Ak je to možné, pokúste sa dojčiť najmenej šesť mesiacov . V budúcnosti by dôležitou súčasťou detského menu mali byť mliečne výrobky . Tvaroh, jogurt, kefír a iné fermentované potraviny obsahujú probiotiká – laktobacily a bifidobaktérie, ktoré sú prospešné pre črevnej mikroflóry, normalizovať trávenie. Denná konzumácia mliečnych výrobkov má pozitívny vplyv na imunitný systém dieťaťa.
  3. Spánok. Ak sa pozriete hlbšie, ukáže sa, že nedostatok spánku ovplyvňuje nielen duševnú pohodu dieťaťa, ale aj celkové zdravie. Deti, ktoré nemajú dostatok spánku, sú náchylnejšie na ochorenie. Pre dokonalú pohodu novorodenci a deti do 6 mesiacov celkom potrebujú až 18 hodín plného spánku denne, deti do 1,5 rokov – 12-13 hodín, deti vo veku od 2 do 7 rokov – najmenej 10-11 hodín.
  4. Keď je dieťa staršie, môžete prejsť na odvážnejšie postupy, napríklad kontrastujúcu sprchu. Jej účinnosť spočíva v rozdieloch v teplote vody. Je to kontrast, ktorý vytvrdzuje a pôsobí priaznivo na zlepšenie imunitného systému, zvyšuje odolnosť tela.
  5. Tvorte domáce elixíry.  Skombinujte med – citrón – zázvor. Môžete pridať aj škoricu. Jedna lyžička denne bohato postačí.

Zdravý spánok pre dieťatko

Zdravý spánok pre dieťatko

Čím staršie je dieťa, tým viac je prebudené. Do konca roka dieťa spravidla spí dvakrát denne a z roka na rok a pol chodí na jednorazový dňový spánok. Niekedy dieťa uprednostňuje hranie po kŕmení a nie spánok. Ale bude lepšie, ak dieťa zaspí po kŕmení. Nesnažte sa chodiť na špičkách, keď dieťa spí. Mierny zvuk je celkom prijateľný. Ak si dieťa zvykne na absolútne ticho, bude pre vás ťažké robiť vlastné veci, keď dieťa spí.

miminko
 
Niektoré matky sa opýtajú, v akej pozícii by malo spať moje dieťa? Väčšina detí má tendenciu ležať na brušku, pretože až do 3 mesiacov ich môže trápiť tvorba plynov. Ležať na chrbte má tiež svoje nevýhody. V ranom veku táto poloha môže viesť k aspirácii zvracania. Ďalším bodom tejto situácie je to, že dieťa otočí hlavu na stranu oproti stene. Zmeňte hlavový koniec detskej postele tak, aby sa hlava nedeformovala.

batole
 
Novorodenci sa zvyčajne prebúdzajú už o šiestej ráno. Ale v druhej polovici roka chce dieťa spať dlhšie. Mnoho matiek, hneď ako sa dieťa pohybuje, okamžite utečie k nemu. A márne. Niekedy môže dieťa znovu zaspať, alebo sa môže hrať samo v postieľke.
Ak je to možné, pokúste sa dať dieťa do samostatnej miestnosti, ale aby ste ho mohli počuť. Po rokoch sa dieťa, zvyknuté spať v rodičovskej izbe, bude báť, že bude spať samo.
 
Psychiatri tvrdia, že niektoré deti sa prebúdzajú ticho a mama a otec si to nevšimnú. 
Ak je dieťa je nepokojné, často plače, matka má tendenciu ho vziať do svojej postele v domnení, že je to najlepší spôsob, ako upokojiť dieťa, ale táto voľba je – omyl. Následne, aj keď spánok dieťaťa bude upravený, odmieta spať znova vo svojej postieľke. A zakázať dieťaťu spať v posteli rodičov bude mimoriadne ťažké.

novorozenec
 
Úplný spánok dieťaťa je zárukou zdravia a každá matka by sa mala usilovať o to aby sa jej dieťa čo najlepšie vyspalo. Predsa keď sa dieťa vyspí aj deň bude ľahší. 

Doprajme im zdravý a slobodný vývoj

Doprajme im zdravý a slobodný vývoj

Osobný a súkromný priestor je potrebný pre každého človeka. Potrebujeme miesto, kde nachvíľu dobijeme svoju energiu a zostaneme chvíľu sami s našimi myšlienkami. Je to prirodzená túžba, ak človek potrebuje mať aspoň hodinku sám pre seba kľud. Oddýchneme si, zregenerejume myseľ, zamyslíme sa iba nad svojimi myšlienkami a tým si uľavíme.
herní pokoj
Pokiaľ sa necheme zblázniť, tento vyhradený čas a priestor si musíme nájsť každý deň. V opačnom prípade budeme neustále unavení a psychika bude slabnúť, navyše chytíme takzvanú „ponorkovú chorobu“, kedy už z nedostatku súkromia ľudí okolo nás bez väčšej príčiny dokonca znenávidíme len preto, že už skrátka potrebujeme od nich aspoň tú hodinu oddych. Aj pokiaľ nám vážne neublížili, no človeku sa tieto myšlienky chtiac-nechtiac dostavia.
brýlatý chlapec
Takýto vyhradený priestor, v ktorom človek môže vypustiť svoju predstavivosť, tvorivosť a iné myšlienky, je dôležitý aj pre jeho zdravý vývoj. Pokiaľ chcete svojmu potomkovi doprajať tento zdravý psychický vývin a vývoj jeho kreativity či fantázie, alebo mu chcete doprajať tiché miesto, kde sa môže sústrediť na učivo a domáce úlohy, mohol by Vás zaujať článok:

Určite príde čas, kedy dieťa pocíti túto potrebu aspoň takéhoto malého osamostatnenia. Je to prirodzené a nič s tým nespravíme. Každý človek potrebuje pocit určitej slobody a samostatnosti. Veľmi dôležitým krokom zostáva, ako ľudí vychováme počas ich detstva. V detstve sa v nich totiž vytvára určitý základ ich osobnosti. Postupom času možno zmenia niektoré názory či postoje, ale ten základ zostáva. Pokiaľ bude dieťa obmedzované a nebude chvíľu samo, zrejme z neho vyrastie človek, ktorý bude bojazlivý a odkázaný na druhých. Aj keď svoje deti chcete mať každú minútu pri sebe, musíme im doprajať aj čas, ktorý budú mať pre seba a svoj samostatný vývoj.

Chcete, aby vaše deti boli samostatné a úspešné?

Chcete, aby vaše deti boli samostatné a úspešné?

Minulé storočie bolo presýtené príbehmi o tom, ako boli deti zanedbávané. Zdá sa však, že dnešné deti majú naopak nadbytok lásky a pozornosti rodičov. Vyrastá generácia bumerangových detí. Ide o mladých ľudí, ktorí sa po ukončení štúdia alebo neúspechu v práci vracajú späť do svojej detskej izby. Tento trend čiastočne súvisí aj so zhoršenými ekonomickými podmienkami mladých ľudí (v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami) a nemusí nutne znamenať, že rodičia vo svojej výchove zlyhali. Dôležité je, aby sa dieťa aj po neúspechu znovu pokúsilo uspieť.

děti

Nehovorte im dookola, že sú výnimočné
Pre súčasné matky a otcov  je dnes prirodzené, že sa snažia oceniť výnimočnosť a originalitu svojich detí. Nemali by to  však preháňať. Pre každého rodiča je jeho dieťa v podstate zázrak, ktorý ho svojou krásou a dokonalosťou prekvapuje každý deň.  Neznamená to nevyhnutne, že je dieťa naozaj špeciálne talentované alebo nadpriemerne nadané. Mnohí rodičia nechcú pripustiť, že ich roztomilé dieťa môže byť priemerné. Nechajte ich nech poznajú aj neúspech a odmietnutie. Úspech nie je o IQ, ale o vytrvalosti!

kluk

Nechváľte ich na každom kroku
Ak deti neustále chválite, vzbudzujete v nich pocit nadradenosti. Deti  získavajú nepatričný pocit vlastnej dôležitosti. Majú potom väčšie problémy s nadväzovaním vzťahov, a tým narastá ich neistota a ustrašenosť. Takéto dieťa sa bude vyhýbať výzvam, pretože sa bude báť zlyhania. Musí predsa byť najlepšie, pretože mamička a otecko mu  vždy hovorili, že je najlepšie. Zakaždým vyhrať ale nie je za všetkých okolností možné. Takže prezieravé dieťa si bude vyberať len také požiadavky, kde je úspech zaručený, aby si poistilo, že realita "ja som najlepší" potrvá ďalej. Bude sa vyhýbať všetkému, čo by sa mohlo stať prekážkou a príde o veľa príležitostí, kedy by mohlo naozaj dosiahnuť úspech. 

ADD, ADHD – alebo porucha pozornosti u dieťaťa spojená s hyperaktivitou

ADD, ADHD – alebo porucha pozornosti u dieťaťa spojená s hyperaktivitou

Ak sa Vaše dieťa skôr podobá na malého čerta a nie na ľudskú bytosť, pobehuje stále po dome a nedokážu sa mu vybiť baterky, je dosť možné, že mu diagnostikujú ADD (porucha pozornosti) alebo ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou).
chlapec a učitel
Nie je to žiadna choroba ani porucha, akoby sa niekto nazdával – tieto deti sú len jednoducho iné, ako ich rovesníci. Majú viacej energie, sú bystrejšie a komplikovanejšie, ako by ste u tak mladého tvora očakávali. I keď niektorí doktori hovoria o tzv. poruche, iní ľudia tieto deti volajú „indigové“ – alebo deti, ktoré sú viac mentálne vyspelé a dokonca môžu mať schopnosti, ktoré sa veľakrát vymykajú ľudskému chápaniu.
kluk v trávě
Ako ale rozoznať dieťa s ADD a ADHD? Tu je niekoľko typov:
 

  • Dieťa má nevyčerpateľný zdroj energie – stále niekde pobehuje, kričí a vystrája
  • Dieťa je na svoj vek veľmi bystré, dokonca na IQ testoch predbieha svojich rovesníkov a býva dokonca porovnateľné s deťmi o 1-2-3 rokmi staršími deťmi
  • Potrebuje neustále veľa stimulov, veľmi rýchlo sa začne nudiť
  • Nedokáže sa sústrediť na jednu vec, stráca pozornosť dosť rýchlo
  • Citlivo reagujú na hádky a nezhody – sú až prekvapivo vnímavé a chápu veľa vecí, čo veľakrát nepochopia ani oveľa staršie deti
  • Majú akúsi prirodzenú múdrosť a veľakrát ich iné deti nepochopia. Do kolektívu málokedy zapadajú
  • Bývajú nepochopení spoločnosťou a začínajú preto rebelovať a porušovať zákony, aby na seba upozornili
  • Často trpia depresiami a snažia sa pochopiť zmysel života, alebo iné ťažké filozofické úvahy, ktoré sa k ich veku ani nehodia

 chlapec a dívka
Ak máte doma takéto „indigové dieťa“ treba si v prvom rade uvedomiť, že je to dieťa ako každé iné, i keď na svoj vek zvláštne. Má možno iné potreby, ktoré plynú z toho, že sú inteligentnejšie a komplikovanejšie ako deti obyčajné. V prvom rade potrebujú od Vás veľa pochopenia a rešpektu, aby ste sa im venovali, ale ponechali im aj určitú slobodu. Taktiež treba deti dostatočne motivovať, aj im pomôcť s učením. Veďte učenie formou hry tak, aby bolo pre nich pútavé a aby ste si udržali ich pozornosť. Takýmto deťom pomôže aj starostlivosť o zvieratko, alebo prechádzky do prírody.

Život je učením, ktoré nikdy nekončí

Život je učením, ktoré nikdy nekončí

Celý život je vlastne jedno veľké učenie a to hlavne zo začiatku, kým nedospejeme.

děti

• Učenie a dospenie však vidím ako veľmi obšírne pojmy.
Myslím si, že o dospení nerozhoduje iba vek a papier vo forme vysvedčenia. Môže sa stať, že niekto nedospeje celý život, mám na mysli napríklad duševne. To preto, že o to nemal záujem. Ale i takýto človek počas života bol určite v kontakte s mnohými ľuďmi a zrejme dospel aspoň v tom smere, že ho možno určitý človek nejakou vetou ovplyvnil, alebo sa naučil, ako s niektorými ľudmi jednať, čo ľudí uráža a naopak, čo ich poteší. Aj v tomto smere prišlo určité vzdelanie. No ak človek nemal záujem ani o toto poznanie, stáva sa z neho vlastne hlupák s takmer prázdnou hlavou. Veru, veru, skončením základnej, strednej, vysokej školy naše učenie nekončí.

Aj učenie vidím ako obšírny pojem. Plynutím času má to učenie však dosť odlišnú podobu. Chcem tým povedať, že v mladom veku, kým nedokončíme školu a hlavne základnú, má učenie podobu, v ktorom sa zoznamujeme so základnými znalosťami z matematiky, slovenčiny, dejepisu,… Učeniu venujeme veľa času a sme si vedomí, že sa učíme, sme k tomu nútení, aby sme nedostali zlú známku. Po skončení škôl je však každému jedno, či sa učíme a či nie.

učitel

Nie je nad nami autorita, ktorá by nám to prikazovala a ktorá by sa o to starala pre naše dobro a úspech v budúcnosti. Nie, nebude sa starať nik. Ako budeš uvažovať, tak sa budeš mať. Nikto ťa do ničoho nútiť nebude, ak sa nechceš starať vôbec o nič, tak sa nestaraj, no očakávaj následky, kedy ti nikto nepomôže a nik ti zadarmo chlieb nedá. Nedostaneš päťku do žiackej knižky, ale skončíš pod mostom, bez jedla či tepla. Ale smutné je, že pomery a návyky sú u nás nastavené v podobe, kedy niekedy ani ten snaživý a celkom sčítaný človek nie je docenený. Nikto sa nestará. Človek s maturitou môže skončiť kopať kanále s ľuďmi, ktorí majú základné vzdelanie. Doba je krutá a do toho hlúpa. Preto učenie nikdy neskončí.

Ale zamerajme sa aj na vzťahy. Pokiaľ človek nebude mať záujem snažiť sa duševne dospieť a bude vidieť iba seba, pričom mu bude jedno, či je odporný a či niekomu ubližuje, spravodlivosť si ho nájde v tom smere, že sa mu ľudia začnú vyhýbať a zostane sám. V opačnej situácii by sme mali dospieť a zbadať, ktorý vzťah nás duševne posilňuje a naopak, ktorý nás ťahá dole. Ani v tomto smere učenie nekončí.

kniha

Pozrime sa však i na to obdobie, kedy ešte nie sme dospelí a prečítajme si V článku sú stručne, no výstižne zhrnuté formy učenia, ktorá vlastne od detstva musíme, ale i môžeme podstúpiť. No robíme to len pre naše dobro.

Optimálny počet detí

Optimálny počet detí

Jednoznačná odpoveď podľa mňa neexistuje. Pre každého je optimálny počet detí iný, ale napriek tomu vám viem poskytnúť stručné vysvetlenie ako to býva pri jednotlivých počtoch detí:

dětský smích

1 dieťa– Jedináčik. Väčšinou sa hovorí, že to je rozmaznané dieťa, pretože rodičia mu dajú všetko po čom túži. Však majú len jeho. Byť jedináčik má svoje výhody – nikto vám nekradne hračky, nerobí zle, nemáte na koho žiarliť, ale aj nevýhody – na tie prídete neskôr (keď ste dospelý), nemá vám kto pomôcť, nemáte sa komu vyrozprávať, môžete žiarliť na svoje kamarátky, že majú perfektné sestry alebo bratov a vy nemáte nikoho. Jedináčik sa sám zahrá, ale väčšinou bude vyžadovať, aby ste sa s ním hrali vy. A na to povedzme si úprimne asi nebudete mať neustále energiu.

2 deti– Tu už to je trošku veselšie. Hovorí sa, že pri druhom dieťati ide všetko ľahšie. Prvé si to všetko odnesie, je takzvaný pokusný králik svojich rodičov. Pri druhom už rodičia vedia, čo a ako. Dve deti vás už geograficky nahradia, prirodzený prírastok/úbytok je tým pádom 0.

3 deti– Ako sa hovorilo, že pri druhom je to ľahšie, pri treťom je to ešte jednoduchšie. Deti sa spolu vedia perfektne zahrať a ak je trošku väčší vekový rozdiel, viete dať svojmu najstaršiemu dieťaťu postrážiť dve mladšie a vy si môžete vyraziť s mužom. Tri je šťastné číslo, vyskytuje sa skoro v každej rozprávke, tak možno aj vy si budete žiť ako v rozprávke.

dítě s bublifukem

4 deti– Keď sa vychovajú tri, to štvrté sa už stratí. Väčšinou je plánované ako posledné, preto si rodičia jeho výchovu (alebo skôr nevýchovu) užívajú a tiež býva viac menej rozmaznanejšie ako prostredné dve. Pretože to, čo nebolo dovolené prvému, štvrté už môže. Rodičia vekom poľavujú a pri prvom je väčšinou najtvrdšia výchova.

Tak ako sa rozhodnete? Akokoľvek to bude, verím, že to bude pre vás to správne a pravé riešenie. 

Všetko pod kontrolou

Všetko pod kontrolou

Milé mamičky túžite robiť niečo iné ale nemôžete pretože musíte sledovať vaše dieťa ? Máme pre Vás riešenie ktoré ocení každá mamička.
Rad by som Vám predstavil zariadenie ktoré stráží vaše dieťa za Vás. Tento produkt sa vola Motorola MPB 854 . Pokiaľ hľadáte super luxusnú opatrovateľku z dokonale veľkým displejom ktorá ma 10,9 cm tak si vyberte túto .

mímino

V balení nájdete kameru ktoré má u seba bábätko a rodičovskú jednotku z dotykovým displejom ktorú máte u seba vy. Displej Vás zaujme svojou veľkosťou a tiež z dotykovými tlačidlami. V ruke sa Vám bude pohodlne držať a obraz hovorí sám za seba . Na displeji ďalej nájdete  optický ukazovateľ zvuku , sledovanie teploty v miestnosti , výber  niekoľkých uspavánok , a možnosť k bábätku hovoriť  a utešovať ho pokiaľ k nemu prídete.

Kameru môžete diaľkovo natáčať do všetkých strán , hore a dole a umožní Vám taktiež približovať. Pokiaľ máte napríklad dve deti bude sa Vám páčiť že si kúpite ďalšiu kameru a pritom Vám stačiť jedna rodičovská jednotka. Obi dve deti budete mať ľahko pod kontrolou aj keď budú v dvoch izbách. Infra červené videnie u tohto zariadenia samozrejmosťou. Kameru môžete pohodlne dať na stenu. Pestúnka signalizuje keď ste mimo dosahu Wifi signálu a dosah signálu je až 300 metrov . Taktiež sa dozviete kedy má rodičovská jednotka vybite batérie .

chlapec

Pokiaľ sa práve nenachádzate v dosahu elektrickej siete môžete pohodlne pestúnku nabíjať z Power Banky To sa Vám bude hodiť pokiaľ Vám dieťa zaspí vonku. Kameru s Power bankou umiestnite v jeho blízkosti, Uistite sa že rodičovskú jednotku máte v dosahu a môžete byť pokojný. Skvelou vychytavkov je diaľkové ovládanie z telefónu , tabletu alebo počítača. A pozor tú to funkciu nemusíte využívať len doma , stačí keď sa budete môcť pripojiť cez obilné dáta alebo Wifi, sieť. Obraz kľudne môžete sledovať z kaviarne , z kancelárie , alebo aj zo služobnej cesty v zahraničí. Jak na to ? Jednoducho i nainštalujete aplikáciu Habl a tá sa z pestúnkou spoji . 

„Dudka“ je dobrá kamarátka

„Dudka“ je dobrá kamarátka

Cumlík je dobrým priateľom pre nejedno dieťa a povedzme si úprimne i pre mnohých rodičov, ktorým pomáha utíšiť plačúce dieťatko v rôznych situáciách, kedy nie je možné urobiť to inak. Cumlík prostredníctvom satia pôsobí na dieťa upokojujúco a pomáha mu napríklad pri zaspávaní. Takú funkciu by mal plniť. Ak sa ale používanie cumlíka rozšíri aj na denné „nosenie“ a omieľanie v ústach a to trvá dlhší čas, môže to vyvolať i „nežiadúce účinky“, ktorým by sme sa ako rodičia mali snažiť vyhnúť.
 miminko s dudlíkem
Pokazené zúbky a zlá výslovnosť? Môže za to cumeľ.
Určite to nie je pravidlom u každého dieťaťa, ale je veľmi pravdepodobné, že dlhodobým používaním cumlíka nastávajú u detí rôzne problémy ako napríklad nadmerná kazivosť zúbkov, deformácie chrupu, teda tzv. krivé zúbky a v neposlednom rade i problémy s rozprávaním a zhoršenou výslovnosťou. Toto všetko má za následok cumlík, ktorý sa používa dlhšie a častejšie, než je potrebné.
 
Kedy je dobré prestať?
Na odučenie od cumlíka by sa malo ísť postupne, najlepšie ale je vyriešiť to najneskôr do 2,5 roku života dieťaťa. Potom už odúčanie býva veľmi zložité a stresujúce tak pre deti, ako i pre rodičov.
 dudlík na stole
Ako na to?
Spôsobov ako odučiť dieťatko od cumlíka je viacero. Niektorí rodičia cumlík postupne skracujú, čo vedie k odmietnutiu zo strany dieťaťa, pretože „pokazený“ cumeľ mu jednoducho nevyhovuje. Niekedy dieťatko odloží cumlík samo. Po dohovore rodičov ho napríklad zahodí do koša, do jazera alebo ho „venuje“ nejakému obľúbenému zvieratku. Niekedy stačí predstierať, že sa cumlík jednoducho stratil. Pri väčších deťoch by malo zabrať vysvetlenie, že veľké deti už cumlík nenosia. Je veľa možností a veľa metód a každý rodič by si mal nájsť tú správnu cestu, ktorou sa vydať, aby došiel so svojím drobcom k úspešnému cieľu bez cumlíka. Možno to pôjde ľahko, možno budú aj slzy, ale raz sa to určite stane. Treba byť len trpezlivý a počkať na ten správny čas.