Deti

Tešte sa zo zvedavých detí, vyrastú z nich úspešní ľudia

Výskumy, ktoré robia svetoví psychológovia poukazujú na skutočnosť, že zvedavosť v detskom veku je najdôležitejším faktorom pre intelektuálny vývin dieťaťa, jeho vynikajúcich výsledkov v škole a v dospelosti aj úspešného budovania kariéry a dokonca hovoria o tom, že má väčší význam ako genetické danosti. Zvedavosť detí sa dá podporovať už od útleho detstva, treba len vedieť ako.

dítě
 

  1. Trpezlivé odpovede

Rodičia slovíčko „prečo“ počujú od svojich ratolestí hádam stokrát denne. Môžete trpezlivosť aj rozdávať, ale niekedy sa neudržíte a odbijete ich bez odpovede. Je to chyba, ak sa to stane pravidlom, dieťa sa prestane pýtať, zvykne si na to a teda ho už nič nové nebude zaujímať. Je dôležité mu trpezlivo a sústredene odpovedať na všetky otázky,  dokonca pritom zistíte, že sami na niektoré nepoznáte odpovede.
 

  1. Knihy už od útleho veku

Knihy sú v tom neoceniteľným pomocníkom, a tak je fajn, ak ich s nimi začnete zoznamovať čo najskôr. Ak nezaberajú klasické tlačené knihy, skúste interaktívne, tie ich určite zaujmú. Aj keď ešte nevedia písať a čítať, môžu sa dotýkať obrázkov a kniha začne sama rozprávať príbeh. Dieťa to opakuje a rozširuje si tak slovnú zásobu.
 
chlapec

  1. Prirodzené záujmy stredobodom pozornosti

Týždenne sa deťom menia záujmy a toto striedanie je dobré využiť na to, aby ste v ňom podporovali záľuby, aj z viacerých oblastí, no až po dlhšom čase zistíte, k čomu inklinuje, keď pri jednej z nich vydrží  najdlhšie. Čím viac záujmu prejaví, tým viac informácií si zapamätá.
 

  1. Pasívna zábava nie je to pravé

Najjednoduchšie je dieťa zabaviť pustením televízie alebo podaním tabletu, hlavne, ak máte povinností vyše hlavy. Je to však veľmi nákazlivá pasívna zábava, na ktorú si rýchlo zvykne a stratí tak motiváciu na získavanie nových poznatkov vlastným pričinením. Alternatívou sú interaktívne knihy, pri nich nehrozí, že sa stretne s nevhodným obsahom a navyše dlhšie dokážu udržať jeho pozornosť.