Rubrika: Dom a byt

Máte radi netradičné postupy? Vyskúšajte tieto spôsoby umývania okien.

Máte radi netradičné postupy? Vyskúšajte tieto spôsoby umývania okien.

Ak máme kvalitný čistiaci prostriedok a handru, umývanie okien je hračka. Iné je to však samozrejme pri extrémne špinavých, alebo starých a vypadaných sklách. Pokiaľ si so svojimi oknami neviete rady, vyskúšajte niektoré z netradičných spôsobov čistenia.

mytí oken
 
Netradičné náčinie
 
Ako sme spomenuli už na začiatku, kvalitná handra je základom. Základom je, aby bola vyrobená z materiálu, ktorý dobre saje tekutiny. Medzi top výrobky patria napríklad švédske handry. Ak ich však nemáte práve po ruke, môžete použiť akýkoľvek starý kúsok oblečenia vyrobený zo silónu. Asi najbežnejšie sú dámske pančuchy. Nepoužívajte ich však na samotné umývanie okien, ale iba na ich leštenie. Dobrý leštiaci prípravok, je samozrejme iba výhodou. Druhým a pomerne známym spôsobom je novinový papier. Pri takomto čistení však môže farba z novín zanechať na oknách šmuhy. Preto je dobré, ak budete používať iba stránky z čiernobielych novín.
 
Netradičné čistiace prostriedky
 
Kuchynskú soľ môžeme v domácnosti využiť na desiatky spôsobov. No a jedným z nich je i umývanie okien. Pár lyžíc rozpustite v teplej, alebo vlažnej vode ( so studenou tento recept nefunguje) a okná poumývajte klasickou handrou. Podobný efekt má i sóda bikarbóna, citrónová šťava, alebo kypriaci prášok. Ak sa vám výsledný efekt nebude pozdávať, skúste do vody pridať väčšie množstvo týchto ingrediencií.
Veľmi dobrým čistiacim prípravkom je aj obyčajný liehový ocot. Nevýhodu je nepríjemný zápach. Toho sa však pri troške vetrania zbavíte veľmi rýchlo. Navyše ide o asi najlepší pohlcovať pachov, takže sa ho nebojte použiť. Podobne ako pri soli, sóde, a prášku do pečiva, je potrebné, aby sme ho zmiešali s teplou, alebo vlažnou vodou. Na liter vody vám postačí pol decilitra octu. Pri extrémne znečistených oknách môžete koncentráciu zvýšiť. V tom prípade však určite nezabudnite na ochranné rukavice, pretože pri dlhšom pôsobení, má ocot na našu pokožku dráždivý účinok.

čištění
 
Medzi naozaj netradičné spôsoby umývania okien patrí napríklad leštenie pomocou piva, alebo pudingu v prášku. Či tieto spôsoby naozaj fungujú musíte však vyskúšať iba sami.

Štýl bývania

Štýl bývania

Elegancia, noblesa, extravagancia, športový štýl, afro štýl,… štýlov obliekania je mnoho. Viete, ale že existuje aj štýl bývania? Ak sa neviete rozhodnúť pre jeden štýl poradí vám bytový dizajnér.

interiér

Bytový dizajnér.
Môžete osloviť bytového dizajnéra, ktorý vám po rozhovore s vami navrhne zariadenie bytu. Zistí čo sa vám páči, čomu dávate prednosť a podľa toho vyberie nábytok a dekorácie do domu. Dizajnéra ale budete musieť zaplatiť – to sú ďalšie výdavky naviac. Cena sa zvyčajne odvíja od plochy priestoru a záleží len od vás či vám postačí 3D projekt, ktorý dizajnér navrhne, alebo ho poveríte aj zariaďovaním domu. Pravdou je, že dizajnéri poznajú rôznych dodávateľov nábytku, šikovných remeselníkov a častokrát môžu zohnať veci do bytu lacnejšie. 

Vyberte si svoj štýl bývania.
Veľa ľudí si bývanie zariaďuje osobne. Každý máme svoj vkus a každému z nás sa páči niečo iné. Existuje niekoľko štýlov bývania, ktoré premenia váš byt na ozajstný domov.

Prírodný štýl
Pokiaľ máte radi prírodu, radi chodíte na výlety a dávate prednosť prírodným materiálom pred syntetickými zariaďte si domov podľa toho.
Drevo, koža, ľan, hodváb, vlna, bavlna, kameň,… prírodné materiály každý dom zútulnia.
Farby vyberajte zemité – hnedá, bledohnedá, zelená, okrová,… stačí sa pozrieť von a použiť rovnaké farby. Najvhodnejšie bude ak sa rozhodnete pre jednu dominantnú farbu a zvyšok zladíte v jej tóne.

ložnice

Provensálsky štýl
Tomuto štýlu sa hovorí aj vidiecky. Je vhodný pre romantické a jemné osoby, ktoré majú radi francúzsky vidiek. Väčšina nábytku v tomto štýle je biela, alebo krémová doplnená množstvom kvetov (ruže, levandule,…).

Rustikálny štýl
 Vysoké stoličky, mohutný drevený nábytok, krištáľové lustre,… rustikálny štýl v poslednej dobe hlási svoj veľký návrat. Nie je ale vhodný do malých izieb. Najlepšie vynikne vo veľkých halách, kde najlepšie vynikne jeho dôstojnosť.
Na tento štýl sa najlepšie hodí starožitný nábytok, alebo ručne vyrezávaný nábytok s množstvom dekorácií. Čalúnené stoličky a závesy na oknách s motívmi kvetov budú tou povestnou čerešničkou na torte v tomto štýle.

Aké farby a vône sú najvhodnejšie pre váš domov?

Aké farby a vône sú najvhodnejšie pre váš domov?

Zrak a čuch sú dva zmysly, ktoré v nás vyvolávajú prvý dojem. Ak ich vhodne skombinujeme vytvoríme ten najlepší jednotný zmyslový vnem. Pre vytvorenie optimálneho efektu v našom dome či byte je preto dobré mať vedomosti o tom, ktoré kombinácie sú najlepšie:

tyčinky
 
Vstupná chodbička alebo predsieň
Vo väčšine domov alebo bytov je predsieň dosť tmavým miestom aj kvôli absencii okien. Ak je to tak aj vo vašom prípade, je dobré zvoliť jemné, svetlé, pastelové farby stien a svetlý nábytok. Napríklad: mentolovo zelenú, svetlošedú či broskyňovú.
 
Vstup do vášho domova je úplne prvým vnemom, ktorý zapôsobí na akéhokoľvek vášho hosťa. Preto by aj vôňa mala byť ľahká, pokojná a príjemná. Odborníci sa zhodli, že najlepšou voľbou je pomarančová alebo škoricová. Obe pôsobia povznášajúco, znižujú srdcovú frekvenciu a stres. Navyše vyvolávajú príjemné spomienky na detstvo a vianočné pečenie s rodičmi alebo starými rodičmi.

kuchyň
 
Kuchyňa a jedálenský kút
Tak ako všetko ostatné, aj farby interiéru podliehajú módnym trendom. Preto sa často inšpirujeme či už u známych alebo na internete a ani kuchyňa nie je výnimkou. Pri nej vo všeobecnosti platí pravidlo, že čím je kuchyňa menšia a tmavšia, tým viac sa hodia svetlejšie farby a čím je väčšia a s vhodnou orientáciou okien, tým viac si môžete dovoliť použiť aj tmavé farby. Teplé a jemné farby ako sú svetložltá, pomarančová a svetločervená podporujú chuť do jedla, zatiaľ čo modré a zelené tóny navodzujú dojem chladu a neosobnosti.
 
Vôňa v kuchyni by mala byť hlavne nevtieravá aby sa nebila s lákavými vôňami jedál. Preto by ste mali zvoliť iba niečo veľmi decentné ako napríklad jemné tóny vanilky, citrónu alebo bergamotu.
 
Spálňa
Spálňa je miestnosťou vo vašom dome kde pravdepodobne trávite najviac času. Preto by ste si mali vybrať farbu, ktorá na vás pôsobí príjemne a relaxačne a viete, že si pri nej určite oddýchnete. Do spálne sa doporučujú hlavne studené odtiene akými sú zelená alebo svetlomodrá. Ale fantázii sa medze nekladú a ak sa vám dobre spí aj vo svetlosivej alebo tyrkysovo zelenej tak si vyberte presne to čo vám vyhovuje.

postel
 
Medzi relaxačnými vôňami jednoznačne vedie klasická levanduľová. Ak stavíte na ňu, zvolíte si veľmi dobre. Príjemný pocit intimity a útulného priestoru vyvoláva aj jemná vôňa jazmínu. Pri jej dávkovaní ale buďte opatrní, stačí skutočne len jediná kvapka a prevoniate ňou celú miestnosť.
 

Obývačke dome Vs byte

Obývačke dome Vs byte

Každá obývačka je iná. Hovorí sa sto ľudí sto chuti. Každý si  svoju obývačku zariadi tak ako mu to vyhovuje a aby sa vo svojej obývačke cítil pohodlne ,  dobre a útulné. Ale v dnešnom článku sa pozrieme na to aký je rozdiel medzi obývačkou v malom byte a vo veľkom vidieckom dome.

byt
 
Ako som už naznačil veľký rozdiel je v priestore. Obývačka vo vidieckom domčeku je väčšia a zmestite tam naozaj všetko. Môžete si tam dať veľkú sedačku ktorá sa do takýchto domov hodí , môžete si interiér rozložiť tak ako Vám vyhovuje a máte aj veľa priestoru pre svoj pracovný kútik, či môžete v nej mať krb. Priestor vo vidieckej obývačke sa dá navrhnúť rôznymi spôsobmi. Nie je to super ? V takej to obývačke by každý trávil svoj voľný čas

relax
 
Obývačka v byte je výnimočná hlavne tom že aj keď je malá , je útulná. Veď útulnosti je práve to čaro ktoré hľadáte v každom novom domove.  Máte v nej všetko čo potrebujete a aj mali priestor Vám stačí na to aby ste sa cítili dobre.  Existuje mnoho moderných štýlov ako si zariadiť obývačku aby bola pekná a moderná , a každý si ju zariadime podal svojho gusta. Všetky dispozičné riešenia máju svoje čaro. Je len potrebné venovať svojej obývačky trochu času a ak chcete aby bola modernom štýle musíte aj trochu za investovať.
 
Tak obývačka v byte alebo spálni ? Ak si budete vyberať medzi domom a bytom a rozhodovaní bude mať slovo aj  obývačka nezabúdajte že obývačka je srdcom každého domova. Obývačke sa totiž stretáva celá rodina a trávite v nej kopec času. Je už len na Vás či si vyberiete obývačku z veľkým priestorom , alebo si zvolíte obývačku kde sa budete cítiť dobre a útulné no nezabúdajte na to že každý priestor sa dá prakticky využiť.

obývací pokoj
 
Tipy na peknú modernú obývačku : Nemusíte si kupovať dráhu sedačku ktorá by mala ohromiť vašu návštevu. Nie práve naopak. Vyberajte takú ktorá sa hodí do Vášho priestoru , vyberajte takú ktorá sa hodí do Vášho interiéru. Sedačku môžete zladiť aj podľa farby stien , čo celkovej farby interiéru alebo môžete farby kombinovať podľa svojho gusta.
 

Kupujete nový byt alebo dom

Kupujete nový byt alebo dom

Voľných bytov na trhu je nedostatok a kupujúcich je niekoľkokrát viac. Aj ceny bytov sa zvyšujú na Slovensku a v Českej republike najrýchlejšie z Európskej únie.

klíč
 
Ceny bytov zvyšuje hlavne ich nedostatok
Vývoj trhu s bývaním je ovplyvnený najma situáciou v Bratislave a v ďalších väčších mestách. A Bratislava hlási, že bytov je nedostatok. Vyšší dopyt ako ponuka tlačí ceny hore. Cenová hladina v Bratislave následne ovplyvňuje ceny bytov po celej Slovenskej republike. So zvyšovaním cien a nedostatkom bývania na trhu sa zvyšujú aj ceny prenájmu.
 
Stále rastúce ceny
Ceny bytov za posledných päť rokov sa neustále zvyšovali. Priemerná cena bytov sa za posledných osem rokov zvýšila o 40%. Ceny nehnuteľností budú naďalej rásť, keďže na jednej strane Bratislava obmedzuje nové rezidenčné projekty a očakáva sa, že počet obyvateľov porastie. Najrýchlejšie rastúce ceny najpredávanejších bytov, sú 2+kk pre mladé rodiny a ľudí, ktorí migrujú za prací.
 
Byty sa predávajú rýchlejšie ako sú postavené
Rastúce ceny bytov neznižujú záujem o kúpu. Mnoho apartmánov sa vypredá pred začatím výstavby. Dnes je úplne bežné, že si u rešpektovaných developerov klienti kupujú byty tzv. z papiera potom, čo developer získa všetky stavebné povolenia a pečiatky a dá tieto nepostavené byty do predaja.

stavba
 
Situácia na sekundárnom trhu
Novostavby a existujúce stojace byty sú spojené nádoby. Bytov mladších ako desať rokov je na trhu málo a ti, ktorí majú záujem, je veľa. Dôvodom je malá výstavba nových bytov. Napriek tomu sa očakáva, že ceny týchto starších bytov sa zvýšia o 5%.
 
konstrukce

Požiadavky na bývanie stúpajú
Nákup bytov je dnes jednou z najväčších investícií do života. Každý má veľké požiadavky nielen na byt, ale aj na miesto, kde sa apartmán nachádza. Preto sa developeri musia prispôsobiť týmto požiadavkám. Developeri tak nielen predávajú súkromné ​​byty ale aj  parkovacie miesta, garáže, veľké terasy, ihriská, parky a ďalšie vybavenie v okolí bytu. Dnes je samozrejmosťou pri kúpe bytu alebo domu, že klienti vyžadujú rôzne zmeny i počas výstavby.

Zdravý dom a byt

Zdravý dom a byt

Pri zariaďovaní bytu alebo domu radšej zabudnite na príliš veľké množstvo umelohmotných materiálov a tiež sa vyhýbajte nezdravým náterovým materiálom. Nikdy nekupujte výrobky bez slovenského návodu na použitie. Týka sa to predovšetkým rôznych náterových hmôt, lakov a moridiel.

rozprašovač
 
Prírodný materiál:
·         Vyberajte zásadne len to vybavenie, ktoré je vyrobené z prírodného materiálu.
·         Snažte sa o čo najmenej chémie alebo radšej vôbec o žiadnu.
·         Je dôležité, aby nábytok bol ošetrený prípravkami, ako je olej, moridlo, lak alebo farba na báze rozpustnej vo vode a nie sú úplne syntetické.
·         Namiesto nábytku s povrchom z laminátu voľte drevený a miesto PVC na podlahu je lepšie prírodné linoleum.

Všetko umyte a vyperte:
·         Ak si kúpite v obchode nový nábytok, starostlivo ho očistite a utrite z neho všetok prach.
·         Novú posteľnú bielizeň, uteráky, prikrývky a závesy najskôr, než ich umiestnite do bytu, vyperte.
·         S textíliami to v byte nepreháňajte, zvážte, či záclony, závesy, prikrývky, koberce a čalúnený nábytok nejde nahradiť niečím umývateľným, v čom sa nedrží prach.
·         Keď už do bytu nejaký textil kupujete, vyberte taký, aby šiel ľahko sňať a vyprať.

ocet

Deti:
·         Deti predmety dávajú často do pusy a toxické látky sa do ich tela dostanú rýchlejšie, preto im radšej vôbec nekupujte veci z PVC, pretože opatrnosť by mala byť namieste.
·         Tiež pozor na nátery nábytku, kozmetické a čistiace prípravky a bytový textil, ktorý by mohli deti olizovať.
Fajčenie:
·         Ľudia, ktorí doma veľa fajčia, si potrebujú uvedomiť, že škodliviny z dymu sa držia v bytovom textile aj inde.
·         Preto sa odporúča chodiť fajčiť von, na terasu, záhradu alebo balkón.
Veľa vôni:
·         Domácnosť sa môže zamoriť aj tak, že budeme používať príliš aromatické chémie.
·         Typickým príkladom sú čistiace prípravky, osviežovače vzduchu, vonné sviečky a gély.
·         Pri nanášaní náterov, lakov či moridiel v interiéri, je veľmi potrebné si na etiketách overiť, či sú naozaj určené do vnútorného prostredia.

Nezostanem tu… no vrátim sa

Nezostanem tu… no vrátim sa

Je dobré pristupovať ku všetkému rozumne, rozvážne, nie bezhlavo a dogmaticky. I Vám už niekto vravel, že Slovensko vymiera, že tu zostávajú, česť výnimkám, iba tí, ktorí neovládajú jazyky, majú nízke vzdelanie či žiadne ambície? A že tí, čo sú na tom vzdelanostne a rozumovo lepšie ako spomenutí, odchádzajú do zahraničia, a domov sa vrátia akurát tak na dovolenku? Nuž, ak Vám niekto niečo takéto vravel, mal, žiaľ, čertovskú pravdu. Na jednej strane je voči svojej krajine a národu, voči svojim najbližším, voči rodičom nezodpovedné a nepekné, ak my, deti svojich rodičov, deti krásneho Slovenska, sa vyparíme do cudziny, a na svoju vlasť si spomenieme iba keď zvažujeme, kam na nízkonákladovú dovolenku…

donov

Toto je teória – teraz sa pozrime, ako je to dnes naozaj. Mnohí ľudia totižto bezhranične milujú svoju otčinu, svoje Slovensko, no zároveň sú realisti a vidia, že Slovenská republika im nedokáže dať vysokoškolské vzdelanie a prácu, v ktorej by zarobili pre svoju budúcu rodinu dosť i bez toho, aby robotovali ako otroci… A tak odchádzajú… Povedia si, že svoje deti síce nebudú môcť vychovávať na Slovensku, ale že ich naučia po slovensky, i láske k vlasti. No prídu do zahraničia, ocitnú sa vo svete plného zhonu, deti uvidia každý všedný deň iba krátko pred tým, ako si ľahnú spať, a deti tak formuje okolie: škola, kamaráti, všadeprítomný jazyk. Budú raz z takýchto detí, až vyrastú, bytosti cítiace nejaký vzťah k vlasti svojich rodičov? Žiaľ, je to nepravdepodobné…

Čo teda robiť? Ako sa zachovať? Ostať živoriť na Slovensku s platom, z ktorého vyživím ani nie dve deti, alebo odísť do zahraničia, kde uživím i 3, 4 či 5 detí, no nie detí-Slovákov, ale detí-kozmopolitov? Riešenie sa javí jednoduchým, kým sme tu, a ukáže sa ako takmer nezvládnuteľné, keď sa ocitneme v zahraničí:
ü ak sa rozhodnete ísť na vysokú školu do zahraničia, spravíte pre svoju vlasť mnoho – ale iba ak sa vrátite! Vrátite ako vzdelaný človek, ktorý spolu s ďalšími môže pomôcť postaviť na nohy slovenské hospodárstvo. Iste, byrokracia štátna a úniová takýmto vrátivšímsa odvážlivcom, rovnako ako všetkým domácim, hádže polená pod nohy, no to nie je výhovorka pre ostanie v zahraničí!

sochy

ü ak sa rozhodnete ísť zarábať do zahraničia, vzdialenejšieho ako pár minút cesty autom z domu, berte vždy ohľad na rodinu, ktorá je základnou zložkou štátu – slabé rodiny silný štát netvoria…
ü či ste sa v zahraničí ocitli kvôli vzdelaniu alebo zárobku, idúc tam s tým, že sa chcete vrátiť, snažte sa vrátiť pred tým, ako má Vaše prvé dieťa nastúpiť do školy: škola v zahraničí je, povedali by ste si, iba dobrou skúsenosťou do života dieťaťa, no vzdelávací systém väčšiny krajín je pretkaný rôznymi ideológiami, s ktorými by ste si nepriali, aby Vaše dieťa prišlo do styku…
Ak sa teda na mladých ľudí nalieha:,,Zostaňte doma!“, tí nech odpovedajú:,,Nezostanem, no vrátim sa.“

9 spôsobov ako sa kdekoľvek cítiť ako doma

9 spôsobov ako sa kdekoľvek cítiť ako doma

Možno ste sa práve presťahovali a chcete sa v novom dome cítiť viac doma. Možno ste si práve našli prechodné bývanie a chcete sa tam cítiť dobre. V každom prípade pre vás máme 9 spôsobov ako sa cítiť v akomkoľvek priestore ako doma. Nech sa páči, tu sú:

dům

1.       Začnite pri skriniach– Hneď ako sa nasťahujete zadovážte si odkladacie priestory a tie hneď vybavte svojimi vecami. To vám pomôže cítiť sa viac ako doma.
2.       Detské izby sú priorita– Ak sa vaše deti budú cítiť v novom priestore viac ako doma, uľahčí to pocity všetkým. Urobte preto z detských izieb prioritu.
3.       Zoraďte si nábytok tak ako ste ho mali doma– Tým, že si rozvrhnete nábytok podobným spôsobom ako doma vytvoríte ilúziu, že doma naozaj ste. Skvelým nápadom je využiť aj zvuky, ktoré ste počuli doma. Napríklad stará kukučková hodina vám môže prekvapivo spríjemniť bývanie.
4.       Zaveste si obrazy– Každý obraz prináša spomienky a tým aj pocit domova. Rozvešajte po stenách obrazy tak rýchlo ako je to len možné.
5.       Znovunastoľte rutinu – Začnite vytvárať rutiny aké ste mali, keď ste boli doma. Ranné pitie kávy v kuchyni pri čítaní novín je zvyk, ktorý vás teleportuje „domov“.

6.       Nezabudnite na svoje obľúbené veci– Máte obľúbenú sošku alebo sadu pohárov ? Určite im dajte patričné miesto, nech sa cítite ako doma.
7.       Pohodlie– Pohodlie je základom domova. Doprajte si ho čo najviac.
8.       Pekné vône– Vône dokážu premeniť charakter akéhokoľvek priestoru. Neváhajte preto a použite ich.
9.       Neobjednávajte si pizzu– Proces varenia jedla nás spája so spomienkami a rôznymi asociáciami. Je dobré ho preto využiť účelovo.

obrázek

Cítiť sa ako doma je skvelý pocit. Mali by ste si ho dopriať nech ste kdekoľvek. Ako sa vraví, domov si nesieme každý v srdci. To kde sa nachádzame je vedľajšie. Náš vnútorný postoj je to, čo rozhoduje ako sa budeme cítiť nech už ideme kamkoľvek.

Dva byty v jednom dome

Dva byty v jednom dome

Vysoké náklady na získanie nového bývania sú dnes významným problémom mladých rodín. Východiskom sú často predražené podnájmy, provizórne riešenia a samozrejme bývanie s rodičmi, teda bývanie viacerých generácií v jednom byte či dome. Vytvoriť skutočné súkromie pre dve rodiny v jedinom panelákovom byte je veľmi ťažké, ak nie nemožné, mnohé rodinné domy však umožňujú vytvoriť celkom príjemné dvojgeneračné bývanie.
dům v lese
Avšak dvojgeneračný dom by mal byť do posledného detailu prispôsobený mladšej i staršej generácií, tak aby mali obidve generácie svoje súkromie, aby mohli byť spolu i bez seba, ak budú chcieť.

Na Slovensku veľmi obľúbeným typom rodinných domov sú domy na štvorcovom pôdoryse, prízemné so sedlovou alebo manzardovou strechou, poschodové s rovnou strechou či s vysokou sedlovou strechou a obytným podkrovím. Pôdorysná podlažná plocha týchto domov sa pohybuje od 80  do  100 m2. A to je plocha, ktorá stačí na vytvorenie veľmi slušnej samostatnej bytovej jednotky. Prístavbou alebo nadstavbou možno nielen zmeniť vonkajšiu podobu objektu, ale zároveň použitím vhodných materiálov zlepšiť stav existujúceho domu a zvýšiť jeho hodnotu.
kostkový dům
Naporúdzi sú rôzne riešenia:
Prízemný dom môžeme nadstavať o nové obytné podlažie s rovnou, sedlovou či pultovou strechou, prípadne ho zvýšiť ešte o časť podlažia v podkroví.
Dvojpodlažný rodinný dom s plochou jedného podlažia väčšou ako 80 m2 umožňuje vytvorenie druhej bytovej jednotky bez dostavby, väčšinou na druhom podlaží, pričom sa niektoré nebytové priestory na prízemí (napr. garáž) využijú na bytové účely.
vila na prodej
Vytvorenie dvoch samostatných bytových jednotiek umožňujú aj radové domy, ktoré majú šírku prevažne 9 m a dĺžku 12 až 15 m. Aj v tomto prípade je veľmi dôležitá poloha schodiska, bočné umiestnenie umožňuje jednoducho vyriešiť samostatné vstupy do oboch bytov. Ak má „radovka“ šikmú strechu, dá sa horný byt zväčšiť ešte aj o časť zdvihnutého podstrešného priestoru, takáto zmena vyvolá oživenie v uličnom rytme domov. Podobné úpravy  možno urobiť aj v zástavbe s átriovými rodinnými domami, kde však pre átriá nemožno zdvihnúť o horné podlažie celý dom, ale iba niektorú jeho časť.

Vaša vysnívaná kúpeľňa

Vaša vysnívaná kúpeľňa

Skôr ako začnete kúpeľňu plánovať, zapíšte si svoje potreby a požiadavky. Preferujete vaňu či sprchový kút alebo chcete ich kombináciu? Potrebujete dve umývadlá, pretože máte veľkú rodinu? Budete mať v kúpeľni práčku?
 tmavá koupelna
So zoznamom preferovaných požiadaviek sa môžete ísť inšpirovať do kúpeľňových štúdií či predajní stavebných materiálov. Tovar majú často vystavený vo vzorových kójach alebo si ďalšie typy výrobkov môžete pozrieť v katalógoch. Tam často nájdete zaujímavé a cenovo výhodnejšie riešenia. Nezabudnite sa informovať na rozmery, ktoré Vám poslúžia pri plánovaní dispozície kúpeľne.
 
Po výbere vhodných zariaďovacích prvkov si zistite ich dodacie lehoty, ktoré môžu niekedy presahovať aj 1 mesiac. Ak sa rozhodnete na tovar čakať, vyžiadajte si aspoň technické špecifikácie. Využijete ich pri inštalačnej príprave sanitárnych prvkov.
 
Svoje predstavy o dispozícii kúpeľne a jej zariadení konzultujte s odborníkom, inštalatérom alebo o vypracovanie celého návrhu požiadajte architekta či projektanta.
 
Keď sú múry novej kúpeľne postavené, prichádzajú na rad elektrické rozvody. Premyslite si, kde chcete mať zásuvku, osvetlenie, prípadne sprchový kút. Ak chcete mať masážny box, potrebujete priviesť elektrinu aj do jeho blízkosti. Prívod elektriny potrebuje aj ventilátor, elektrický radiátor alebo podlahová vyhrievacia rohož.
 
Pri inštalácii vodovodných a kanalizačných rozvodov je potrebné dbať na to, aby boli presné, podľa technických špecifikácií jednotlivých výrobkov. Takto zabezpečíte ich dobrú funkčnosť a estetické kvality.
 světlá koupelna
Na povrchovú úpravu stien sa v kúpeľni väčšinou používajú keramické obklady. Pred ich aplikáciou je užitočné pripraviť presný obkladačský plán, na ktorom  je presne vyznačené umiestnenie ozdobných prvkov, farebné členenie i spôsob rezania obkladov.
 
Čo s hygienickým jadrom
 
Máte ešte staré umakartové jadro? Jeho tenké priečky ponúkajú len slabú zvukovú izoláciu, je malé a neprakticky riešené? Najvyšší čas jeho modernizácie. Možnosti sú dve. Jednoduchá obnova s výmenou opotrebovaných dlažieb, obkladov, umývadla, vane, toalety a ďalších prvkov alebo úplné odstránenie jadra a vybudovanie nových priečok. V takomto prípade podlieha stavba ohlasovacej povinnosti alebo stavebnému povoleniu. Výhodou tohto riešenia je, že vytvárate nové priestory, ktoré môžete účelnejšie využiť.