Deti

Doprajme im zdravý a slobodný vývoj

Osobný a súkromný priestor je potrebný pre každého človeka. Potrebujeme miesto, kde nachvíľu dobijeme svoju energiu a zostaneme chvíľu sami s našimi myšlienkami. Je to prirodzená túžba, ak človek potrebuje mať aspoň hodinku sám pre seba kľud. Oddýchneme si, zregenerejume myseľ, zamyslíme sa iba nad svojimi myšlienkami a tým si uľavíme.
herní pokoj
Pokiaľ sa necheme zblázniť, tento vyhradený čas a priestor si musíme nájsť každý deň. V opačnom prípade budeme neustále unavení a psychika bude slabnúť, navyše chytíme takzvanú „ponorkovú chorobu“, kedy už z nedostatku súkromia ľudí okolo nás bez väčšej príčiny dokonca znenávidíme len preto, že už skrátka potrebujeme od nich aspoň tú hodinu oddych. Aj pokiaľ nám vážne neublížili, no človeku sa tieto myšlienky chtiac-nechtiac dostavia.
brýlatý chlapec
Takýto vyhradený priestor, v ktorom človek môže vypustiť svoju predstavivosť, tvorivosť a iné myšlienky, je dôležitý aj pre jeho zdravý vývoj. Pokiaľ chcete svojmu potomkovi doprajať tento zdravý psychický vývin a vývoj jeho kreativity či fantázie, alebo mu chcete doprajať tiché miesto, kde sa môže sústrediť na učivo a domáce úlohy, mohol by Vás zaujať článok:

Určite príde čas, kedy dieťa pocíti túto potrebu aspoň takéhoto malého osamostatnenia. Je to prirodzené a nič s tým nespravíme. Každý človek potrebuje pocit určitej slobody a samostatnosti. Veľmi dôležitým krokom zostáva, ako ľudí vychováme počas ich detstva. V detstve sa v nich totiž vytvára určitý základ ich osobnosti. Postupom času možno zmenia niektoré názory či postoje, ale ten základ zostáva. Pokiaľ bude dieťa obmedzované a nebude chvíľu samo, zrejme z neho vyrastie človek, ktorý bude bojazlivý a odkázaný na druhých. Aj keď svoje deti chcete mať každú minútu pri sebe, musíme im doprajať aj čas, ktorý budú mať pre seba a svoj samostatný vývoj.