Rubrika: Hobby

Grafity

Grafity

Street art je akékoľvek umenie vyvinuté vo verejných priestoroch – to znamená "v uliciach" – hoci sa tento pojem zvyčajne vzťahuje na nezaujaté umenie, na rozdiel od iniciatív sponzorovaných vládou. Termín môže zahŕňať tradičné graffiti, šablóny graffiti, samolepky, pšeničné polia a umelé plagáty, videoprojekcie, umelecké zásahy, partizánske umenie, flash mobbing a uličné inštalácie. Pojem pouličné umenie sa zvyčajne používa na odlíšenie súčasných umeleckých diel verejného priestoru od teritoriálnych graffiti a vandalizmu.

malba

Umelci napadli umenie tým, že ho umiestnili s kontextom, ktorý nie je umeleckým. Umelec z ulice nesúhlasí so zmenou definície umeleckého diela, ale skôr s otázkou existujúceho prostredia so svojím vlastným jazykom. Pokúšajú sa o to, aby ich práca komunikovala s každodennými ľuďmi o sociálne relevantných témach spôsobom, ktorý sú informovaní o estetických hodnotách bez toho, aby ich uväznili.
Motivácie a ciele, ktoré vedú pouličných umelcov, sú rovnako rozmanité ako samotní umelci. V mestskom umení je silný prúd aktivizmu a podvratnosti.

grafity

Toto umenie môže predstavovať silnú platformu na oslovenie verejnosti a časté témy zahŕňajú rušivé, subvertisingové a iné kultúrne rušenie, zrušenie súkromného vlastníctva a spätné získavanie ulíc. Iní pouliční umelci jednoducho vidia mestský priestor ako nevyužitý formát osobných umeleckých diel, zatiaľ čo iní môžu oceniť výzvy a riziká spojené s inštaláciou nezákonných umeleckých diel na verejných miestach. Univerzálnym tónom vo väčšine, ak nie v street arte, je to, že prispôsobenie vizuálnej tvorby do formátu, ktorý využíva verejný priestor, umožňuje  umelcom, ktorí sa inak cítia zbavovaní práva, aby oslovili oveľa širšie publikum, ako bežne pripúšťajú tradičné umelecké diela a galérie. Dúfame že sa vám tento článok páčil a dozvedeli ste sa niečo o Grafity.

Kniha nie jen len hobby!

Kniha nie jen len hobby!


Mnoho ľudí knihami opovrhuje a považuje ich za niečo čo človek nepotrebuje. Čítanie kníh má však na nás veľmi dobrý vplyv a do nášho života prináša množstvo nového a rozhodne užitočného a v praxi využiteľného.

kniha
 
•           Čítanie je veľmi prospešné čo sa týka slovnej zásoby človeka. Čítaním nadobúdame nové slová, ktoré dokážeme využiť aj v bežnej komunikácii. Zároveň si pri čítaní všímame ako sú slová písané a teda pri písaní automaticky vieme ako slovo napísať (napr. i/y,  dĺžne či mäkčene). Ľudia si málokedy uvedomujú, že čítaním môžu svoju slovnú zásobu a gramatiku naozaj vo veľkej miere obohatiť.
 
•           Každá kniha rozpráva jedinečný príbeh. Nezáleží na tom či sú príbehy vymyslené alebo sa skutočne odohrali. Dôležité je, že každý príbeh si vieme vo svojej mysli predstaviť. Na základe charakteristík postáv či prostredia si predstavíme ako asi vyzerá hlavný hrdina alebo na akom mieste sa dej odohráva. Máme pred očami iba písmenká. Žiaden obraz. Ten si vytvárame my. Postupne cibríme našu predstavivosť a zároveň aj kreativitu. Sme teda schopný nie len si predstavovať, ale aj tvoriť.
 
•         Príbehy sú veľakrát vymyslené. No či ide o vymyslené príbehy alebo o tie reálne, vždy majú jedno spoločné. Prinášajú človeku ponaučenie, rady alebo odpovede. Mnoho z nás si to ani neuvedomuje, no v každej knihe možno nájsť takú časť, v ktorej sa človek nájde alebo si na základe prečítaného niečo uvedomí.

knohovna
 
•         Každého z nás deň čo deň sprevádza nejaký ten stres alebo psychická záťaž. Preto potrebujeme na chvíľu vypustiť starosti z mysle a zabudnúť na problémy. Na toto je najlepším liekom práve dobrá kniha. Začítate sa a ponoríte sa do príbehu, ktorý vás vytrhne z reality a vy automaticky premýšľate nad príbehom v knihe.  Vaše starosti sú razom fuč. Ste od nich odpútaný a môžete sa odreagovať a odpočinúť si.
 
•         Počas čítanie je potrebné sa plne sústrediť na obsah knihy a pozorne sledovať dej aby vám niečo neušlo. Treba sa teda odtrhnúť od všetkého ostatného a pozornosť upriamiť iba na jeden objekt, ktorým je práve kniha, ktorú čítate v daný moment. Učíte sa teda koncentrovať sa čo sa vám určite zíde aj v bežnom živote a zároveň tak zvýšite vlastnú produktivitu.
 
Je podľa vás stále čítanie stratou času alebo úplne zbytočnou aktivitou? Čítaním cvičíte svoju pamäť a obohacujete sa o nové vedomosti. Zároveň nadobúdate zručnosti, ktoré viete veľmi užitočne využiť vo vlastnom živote. Nemusíte čítať od rána do večera. Ani nie je potrebné prečítať každý deň jednu knihu. No sadnúť si a prečítať si pár strán v rámci voľného času vám rozhodne neublíži. Jedine môžete niečo získať. 

Čo nesmie chýbať správnemu rybárovi?

Čo nesmie chýbať správnemu rybárovi?


Tento novodobý fenomén čoraz viac naberá na sláve a existujú názory, že je v dnešných dňoch piatym najobľúbenejším športom na svete. Ľudia ho obľubujú hlavne vďaka jeho oddychovej stránke a z pýchy, ktorá ich v momente zavalí z majestátneho úlovku.

prut

Na takúto záľubu však nestačí len prútik s háčikom. Prvoradá je samozrejme udica, ale základom je nachystať si väčšiu sumu peňazí aj na ostatné veci. Začnime tým, že sa treba zastaviť na rybársky zväz, podať si prihlášku a úspešne realizovať skúšku –  vstupný test z uvedenej problematiky. Každý rybár by mal teda vedieť aspoň väčšinu sladkovodných druhov, ktoré sa vyskytujú v jeho okolí. Mal by ďalej vedieť, kedy je ich odchyt vhodný, obdobia rozmnožovania a podobne. Za prvý poplatok sa skrátka počíta vystavenie rybárskeho preukazu.

Ak ste to ešte stále nevzdali, môžete sa veselo pustiť do nákupov rybárskej výbavy. Už na začiatku je spomenuté, že tento koníček naozaj nie je lacná záležitosť. Len tak pre zaujímavosť – priemerný rybár utratí na svoju výstroj viac než tisíc eur. Samozrejme, dá sa nakúpiť aj lacnejšie, ale po čase nejeden milovník rýb zistí čo je najlepšie a zvolí si oveľa kvalitnejšie vybavenie.
Začneme klasicky – treba pevnú udicu, navijak, lanko a háčik. Poznáme neskutočne veľa kategórií udíc a ich rozdelenie závisí od druhu a hmotnosti rýb.

návnada

Navijak slúži ako verný pomocník pri navíjaní lanka pri možnom úlovku. Existuje tiež mnoho druhov laniek. Napríklad pri love dravcov je vysoká pravdepodobnosť, že sa jemný vlasec vplyvom ostrých zúbkov prederie, a preto sa preferujú oceľové lanká potiahnuté plastom alebo kevlarové lanká. Háčik vyberáme opäť podľa určitého druhu ryby. Pre lov kaprov sa volí najčastejšie háčik s lopatkou, pre zubáčov dvojháčik a špeciálny trojháčik sa používa s mŕtvou návnadou menšej rybky slúžiacej ako korisť pre dravce (šťuka, sumec). 

rybářské pomůcky

Pre uschovanie potrieb treba väčší vak obdĺžnikového tvaru a v ňom usporiadané tzv. organizéry. Sú to malé porozdeľované jednoduché krabičky z plastu, do ktorých ukladáme najčastejšie rôzne návnady a vopred pripravené krmivá pre ryby. Slúžia najmä na uskladnenie a zabraňujú prípadnému znehodnoteniu. Pre pohodlnú rybačku si môžete zakúpiť aj prenosnú rybársku stoličku.
Ak už túto základnú výbavu vlastníte, stačí už len schmatnúť všetku trpezlivosť, sadnúť do auta s dobrou náladou, vyraziť k najbližšiemu rybníku či rieke a užiť si chvíľku nerušenej zábavy.

Začnite jazdiť

Začnite jazdiť

Viete, čo je naozaj nádherné hobby? Jazda na koni. Mnohí ľudia sa koní boja a mnohí ich naopak milujú, len nikdy nemali príležitosť s jazdou začať. Kone sú úžasné zvieratá, ktoré majú taktiež svoje povahy a nálady. Je však pravdou, že práve najkrajší pohľad na svet je z konského chrbta. A na jazdenie nie je nikdy neskoro. Vždy môžete začať a vždy sa to môžete naučiť. Je len na vás, ako sa rozhodnete.
tři koně

Ak ste z mesta a chceli by ste sa naučiť jazdiť, prvotným cieľom je jednoznačne internet. Na internete si najlepšie zistíte, kde by ste mohli chodiť, ako sa na jazdy objednať a taktiež cenu, ktorú zaplatíte. Väčšinou sa musíte vždy dopredu objednať, pretože sa môže stať, že sa na koňa ani nedostanete. Určite to nie je lacná záležitosť, no pri kúpe permanentky sa možno cena o dosť zníži. Možností na jazdenie na koňoch je momentálne naozaj veľmi veľa a určite nebudete mať problém nájsť jazdiareň, ktorá bude pre vás to pravé. Keď ste milovníkom koní, tak si jazdenie okamžite zamilujete.
dívka na koni
Čo na seba
Ak ste sa už objednali na svoju prvú jazdu, mali by ste sa na to pripraviť. Určite nie je vhodné, aby ste si obuli sandále alebo akékoľvek otvorené topánky. Topánky by mali byť zavreté a určite by mali byť vyššie, nielen po členok. Najideálnejšie sú čižmy, ktoré majú hladkú podrážku. Na seba si určite dajte priliehavé nohavice, najlepšie niečo na štýl hrubších legín. Vyhnite sa rôznym aplikáciám. Na jazde sa aj tak takmer určite zašpiníte. Taktiež tričko voľte radšej s dlhými rukávmi. Prilbu a chrániče na chrbticu by ste mali dostať, v každom prípade niektorí ľudia používajú ako alternatívu prilbu na bicykel. A aj to je veľmi dobré riešenie.
Čo sa najprv budete učiť
Dôležité je, aby ste vedeli na koňa vysadnúť a zosadnúť, takže to bude jedna z prvých vecí, ktoré sa budete učiť. Okrem toho je dôležité aj to, aby ste vedeli na koni správne sedieť.

Jakutsk – exotica, exotica

Jakutsk – exotica, exotica

Stačil mi rok na to, aby som stratil farbu, výrazne schudol, znenávidel toto miesto, celý režim, celý štát a ľudí v ňom. Pútavá reklama? Však?

jeskyně

A čo je na tom zábavné i poučné? Dnes toto miesto milujem, snívam o ňom a obľúbil som si miestnych. To je ale obrat. Nebol som tam ako turista. Videl som veľa z toho, čo turista nevidí. A po pravde, mám rád také (ne)turistické výlety. Žil som rok na Sibíri, presnejšie v Jakutsku (Sakha respublika Jakutia), v meste Aldan – 470 km juhozápadne od hlavného mesta Jakutsk a asi 600 km severne od hraníc s Čínou.

Choďte tam! Veľa sa naučíte a spoznáte. Sú to ozaj

Ak ste dobrodruh a nechýba vám zmysel pre humor, bude to zábavné i poučné. Ak nie ste ani dobrodruh a nemáte kto vie aký zmysel pre humor, nevadí. Po absolvovaní tejto cesty sa z vás dobrodruh zo zmyslom pre humor, verím stane. Je čo pozerať a čo zažiť. Ak mate rád panenskú prírodu, sneh a prekvapenia ste na správnom mieste. Mesto bolo založené ako kozácka pevnosť v roku 1632. Ak chcete mať fotku s Leninom ukazujúc ten správny smer a zároveň zažiť sibírsku exotiku, ste na správnom mieste. A to všetko pri napr. -40 stupňov celzia. Jakutsk je najchladnejšie mesto sveta. Ľudia predsa žijú aj tam. A majú dokonca aj teple letá. Krátke, ale teplé.

Viac o krajine

Stojí za to preplaviť sa riekou Lena, ktorá je najvýchodnejšia spomedzi troch sibírskych veľtokov, ktoré sa vlievajú do Severného ľadového oceánu. Je to naozaj veľká rieka. Jej názov je odvodený od miestneho jazyka Evenkov Elynu-Ene a znamená Veľká rieka. Nič proti Dunaju, ale Dunaj je oproti nej riečka. Lena je zároveň cesta. Ako v zime, tak aj v lete. Okrem obdobia kedy sa ľad topí a obdobia, kedy ešte nie je dostatočne zamrznutý. Vtedy na čas zamrzne doprava. Nie je možné premávať po nej i cez ňu.

zima

Zaujímavé sú nielen teploty v zime a komáre v lete. Nepozerajte sa len na pozostatky bývalého režimu, na sochy, mamuty, stavby a sobi. Všímajte si ľudí – tie tváre – rusi, jakuti, evenkovia, čukti… Začnite sa s nimi jednoducho rozprávať – v autobuse, na zastávke, v obchode… hoc aj po slovensky. Ste hneď v krajine nielen telom, ale i duchom. Nesľubujem len samé príjemné rozhovory a príjemných ľudí. Niekedy ani deň neprikryje problém s alkoholom. No poučné to minimálne bude.

Choďte tam a užite si Prazdnik vesny a truda – Sviatok jari a práce. Vlastne akýkoľvek sviatok. Odporúčam Sviatok práce a začiatkom mája, keď sa topí ľad, môžete zažiť ľadochod, kedy sa topí ľad na Lene. A vôbec to nie je pochmúrne. Jakutsk hýri farbami a to nielen bielou.

Hlavne na sviatok YSACH – zimný a letný slnovrat. No – waw. Je to miestna promenáda kožuchov, kožušín, sobov, pastierov, ich rodín a generácií. Jakuti boli bojovým národom, ktorý sa živil hlavne lovom. A Oloncho – hrdinské eposy sibírskych Jakutov. Možno si spomeniete na Homéra, avšak tu žije v sibírskej obdobe podnes.

Búda pre psa

Búda pre psa

Aj psy majú radi svoje vlastné pohodlie. Pokiaľ ho chcete svojmu štvornohému miláčikovi dopriať na záhrade či pred domom, postavte mu psiu búdu. Stačí, keď si necháte podľa plánu narezať drevo na jednotlivé diely. Potom už je postavenie psej búdy doslova hračkou. Pri výbere vhodného ubytovania pre nášho psíka vychádzame z toho, či náš psík spí doma v byte alebo vonku na dvore. Preto sú rôzne bývania. Vonku sa používajú koterce, búdy, klietky a pelechy. Dnu použijeme len pelechy, vankúše, deky atď. Takže dnes sa budeme venovať vonkajšiemu bývaniu.
 pes v boudě
Psia búda je využívaná ako v lete tak aj v zime. Treba pre to uvažovať nad tým, aby mu v zime nebola zima a v lete sa neuvaril. Takže je vhodné jej zateplenie a umiestnenie aspoň 10 cm nad zemou aby drevo nehnilo. Do búdy môžeme použiť vonkajšie matrace, deky, staré koberce alebo slamu. Slamu majú psíci najradšej a predovšetkým ju nevedia zničiť ako napríklad matrac. Navyše deky a podobné treba aj často čistiť. Búda by mala byť zateplená z každej strany a toto zateplenie by malo byť prekryté ďalšou vrstvou najlepšie dreva, aby psík zateplenie nezničil. Otvárateľná strecha je skvelým spôsobom ako jednoducho čistiť búdu.
 
Veľmi dôležitá je aj veľkosť búdy. Mal by sa tam náš psík zmestiť aj v dospelosti, aj s kilečkami a srsťou navyše a pokiaľ máme fenku tak aj s mladými v brušku. Taktiež je dôležité aby sa tam náš pes dokázal postaviť, otočiť, ľahnúť aj sadnúť si v nej. Vynikajúce do zimy sú údajne aj búdy s vyberateľnou prepážkou. V zime teda psovi do búdy nefúka a v lete sa vyberie aby mu mohol naopak prúdiť vzduch aj dnu.
 retrívr v krabici
Koterec je oplotená veľká klietka pre psa, ktorá mu umožňuje aspoň minimálny pohyb a je v nej vo väčšine prípadov umiestnená aj búda. Najčastejšie sa stretávame s kotercami z pletiva alebo pozvaraných pletivových panelov z 2-3 strán a z pevných 3-4 strán. Každopádne by koterec mal byť pevný a vzdušný. V prípade drevenej podlahy koterca by mal celý koterec stáť na drevených kockách alebo hranoloch aspoň 15cm nad zemou. Oplotenie by malo byť čo najpevnejšie, a veľkosť očiek v pletive primeraná tak, aby pes nedostal hlavu von. Malo by byť vysoké až po strechu.
 
Miesto pre búdu alebo koterec je dôležité. Malo by byť umiestnené na čo najkľudnejšom mieste avšak hlavne v prípade strážnych psov tak, aby odtiaľ bolo vidieť ku bráne a do dvoru. Taktiež by mala byť umiestnená v závetrí a tak, aby pes nikoho nerušil.

Aj upratovanie sa môže stať vaším hobby

Aj upratovanie sa môže stať vaším hobby

Upratovanie je veľmi neobľúbená činnosť medzi ľuďmi. Už aj stredná vrstva si často najíma upratovačky, pretože upratovať sa im jednoducho nechce. A za pár eur týždenne im to ani nestojí. A práve z upratovania sa dá spraviť príjemná a obľúbená činnosť. Možno si teraz klopete na čelo, že určite nemám pravdu, pretože upratovanie nemá nikto rád.

koště

Marie Kondo by vám vedela porozprávať.

Kto je to? Marie Kondo je upratovačka. Mladá upratovačka, ktorá si z upratovania spravila perfektný biznis, pretože vedela ako na to. Myslíte si, že aj vy viete ako na to? Myslím, že sa mýlite, pretože ešte ste nečítala jej knihu. Jej perfektnú knihu. Zázračné upratovanie.
Kniha je preložená už aj do slovenčiny a dokonca ich už napísala niekoľko. Všetky sú dostupné v kníhkupectvách, možno už aj v knižniciach. A prečítať ich sa jednoducho oplatí. Na to, aby ste sa naučila tie techniky, ktoré sú potrebné pre naozaj efektívne upratovanie. S nimi vás upratovanie bude baviť.

Pretože hneď základným pravidlom je povyhadzovať všetko nepotrebné z domácnosti

Prekvapení? Aj ja som bola.. ale dáva to logiku, pretože keď nebudete mať v domácnosti množstvo zbytočností, tak nebudete mať čo obchádzať a upratovať. Často nám na poličkách zaberajú miesto mnohé lapače prachu, ktoré vôbec nikdy nepoužijeme. Hoci sú to niekedy darčeky od známych, určite si nevšimnú, že ich tam už nemáte. A ak aj áno, povedzte, že na chvíľu ste ich odložili a potom ich dáte naspäť. A nabudúce ich upozornite, že nechcete dostávať žiadne lapače prachu, zbytočné sošky a podobné ozdoby. Radšej si ich vyrobíte z prírodných surovín a materiálov. Tie môžete potom neskôr skompostovať s čistým svedomím.
Marie Kondo je v meste a v štáte, kde žije veľmi známa. Svoj diár má obsadený už pol roka dopredu a teraz možno už aj na dlhšie. Keď príde k svojim zákazníkom prvé, čo urobí je to, že povyhadzuje plné vrecia zbytočností. Niektorí ľudia, ktorí nie sú pritom ani neprídu na to, že im toľko vecí chýba. Veď ich nepoužívali a zbytočne im zaberali miesto.

bleší trh

A keď je už miesto, oveľa lepšie sa potom upratuje. Nemusíte obchádzať všetky haraburdy, na ktoré padá prach.
Jednoznačne odporúčam si túto zázračnú knihu zakúpiť, požičať, stiahnuť – jednoducho prečítať, pretože vám navždy zmení život, tak ako ho zmenila mne. Ak začnete svoje zbytočnosti predávať, môžete na tom aj zarobiť. Poďme do toho!

5 koníčkov, ktoré vám môžu zarábať

5 koníčkov, ktoré vám môžu zarábať

Pracovný víkend môže byť pre bežného človeka neuveriteľne dlhý. Tráviť dlhé hodiny v práci, ktorá nás nenapĺňa aby sme si mohli zarobiť na živobytie je krutá realita, postihujúca väčšinu obyvateľov tejto planéty. Každý z nás má ale aj svoje hobby. Veci, ktoré robíme radi aj keď nám za ne nikto neplatí. Predstavte si aké by to bolo, keby ste dokázali zarobiť si pekné peniaze len vďaka práci na svojich koníčkoch. Aké by to bolo povedať zbohom svojmu nudnému zamestnaniu a postaviť sa na vlastné nohy len vďaka svojim koníčkom ? Prečítajte si náš zoznam 5 koníčkov, ktoré vám môžu reálne zarábať peniaze a možno aj vy budete môcť zarábať vďaka niečomu, čo vás baví. Tu je nás zoznam:

pokladna

1.       Písanie/blogovanie– Mnoho ľudí si zarába výlučne tým, že píšu o témach im blízkych. To je skvelé nemyslíte ? Ak vás baví písať, určite sa skúste rozvíjať ďalej. Získať čitateľov pre svoj blog síce nie je ľahké, ale ak sa vám to podarí porastie obľúbenosť vašich stránok exponenciálne.

2.       Učenie hudby– Milujete hudbu a baví vás deliť sa o svoje znalosti ? Učenie hudby je pre vás jednoznačným a veľmi lukratívnym krokom. Gitara a klavír patria medzi najpopulárnejšie nástroje a teda potenciálne najlukratívnejšie.

3.       Obchodovanie – Máte radi ekonomiku a nestratíte sa na burze ? Možno by ste si dokázali privyrobiť extra peniaze alebo dokonca opustiť zamestnanie vďaka svojim znalostiam. Mnoho ľudí zarába neuveriteľné sumy peňazí práve takýmto spôsobom. Samozrejme, vyžiada si to veľa času a úsilia, ak vás to ale baví nie je to problém.

prasátko

4.       Starostlivosť o zvieratá – Radi sa prechádzate so psami, staráte sa o nich a celkovo máte radi zvieratá ? Možno by ste mohli skúsiť salón pre psov, alebo niečo podobné v obore.

5.       Remeselná výroba – Ste šikovný remeselník a radi sa učíte nové veci ? Skúste to spojiť s trochou marketingu a možno budete veľmi prekvapení finančnou výškou výsledku.

Svet zábavy s ihlicami i ihlami

Svet zábavy s ihlicami i ihlami

Dnes je ručná práca málo cenená. Ľudia ju síce obdivujú, ale nie je dobre platená. Veľa ľudí so šikovnými rukami, preto predáva svoje výtvory pod cenu. Ale prečo vlastne ? Naučte ľudí, aby si vážili vašu prácu. Pár inšpiratívnych nápadov, nikdy nie je na zahodenie. Ak rady štrikujete, háčkujete alebo šijete, nechajte sa nami inšpirovať. Čo všetko sa dá vytvoriť pomocou ihlíc, pár klbiek vlny alebo látky s ihlami ?

háčkování

·         Hračky
Či už háčkované, vyplnené vatou alebo dva kusy látky prišité k sebe, ktoré budú tiež vyplnené mäkkým plyšom. V obchodoch je možné zakúpiť veľké, či malé očičká pre tieto výtvory. Poprípade im ich môžete vlastnoručne zháčkovať alebo jednoducho našiť gombíčky. Okolo krku sa hodí pestrá mašľa, veď prečo by sme nemohli experimentovať s farebnosťou ?

·         Koberce
Máte doma staré svetre, ktoré už nikto nebude nosiť ? Máte staré handry, ktoré môžete rozstrihať na pásy a zviazať dokopy, aby ste mohli urobiť klbko, ktoré potom môžete použiť ako to vlnené ? Kľudne z nich môžete urobiť rohožku alebo koberec.

·         Detské oblečenie
V rodine sa narodilo dieťa. Čo darovať jeho matke ? Štrikované detské oblečenie je ten najkrajší darček. Nezáleží na tom, či je to vestička, svetrík, šatočky, topánočky alebo detská dečka, či čiapočka.

·         Deky
Háčkovaná deka so zaujímavým vzorom ? Tak taká by zahriala určite každého. Je to síce veľa práce a potrebujete veľa trpezlivosti, ale výsledok bude určite stáť za to. Predstavte si, že urobíte nesmierne veľa obyčajných háčkovaných kvietkov. Tieto kvety potom stačí zháčkovať dokopy a vznikne neuveriteľne krásna mozaika, ktorou sa môžete pokojne prikryť.

pletení

·         Šaty
Dnes sa hitom stali práve háčkované šaty. Načo by ste za také šaty mali v obchode vyhadzovať nezmyselné kopy peňazí, keď si ich môžete urobiť doma a pri tom podľa svojich predstáv ?

·         Uteráky
Máte doma veľa nití ? Viete o tom, že ak by ste spojili viacero nití naraz a štrikovali s nimi ako s normálnou vlnou, vznikla by zaujímavá tkanina, ktorá sa dá pokojne využiť ako uterák ?
Dúfame, že aspoň jednu z týchto možností vyskúšate. Veľa trpezlivosti a šťastia !

Ako založiť trávnik alebo zopár užitočných rád

Ako založiť trávnik alebo zopár užitočných rád

Viete ako založiť trávnik? Pokiaľ nie, tak ste na správnom mieste a vysvetlíme si niekoľko hlavných pravidiel ako to urobiť čo najlepšie. Množstvo domácich kutilov predstiera, že vie ako založiť trávnik, no tento proces nemusí byť vždy najjednoduchším. Ak však zistíte, ako založiť trávnik a reálne tento proces aj zabezpečíte, tak týmto to celé nekončí. Naopak, všetko iba začína a trávnik si vyžaduje sústavnú starostlivosť, ktorá by mu mala byť poskytnutá prakticky od jari až do zimy. Zabudnite však aj na to, že dokonalý trávnik vypestujete behom jedného roka. Tento proces prakticky nemusí nikdy skončiť, a tak vytvorenie dokonalé anglického trávnika môže pokojne trvať i desaťročie. Pozrime sa však na to, ako založiť trávnik čo možno najlepšie a vy si tak budete môcť dokonale vychutnať zelený porast na vašom pozemku.
velká louka

Ako založiť trávnik očami odborníkov


Ak je však na vašom pozemku trávnatý porast, ktorý si už na prvý pohľad vyžaduje istú dávku regenerácie, tak by sme odporučili založiť trávnik úplne nanovo. Trávnik je dlhoročnou záhradníckou kultúrou a nevyhnutnosťou je dodržať niekoľko zásadných pravidiel. Predtým ako sa však pustíte do založenia trávnika, tak by ste si mali zodpovedať niekoľko otázok. Viete jasne identifikovať požiadavky na tento trávnik? Má byť trávnik úžitkovým, reprezentačným alebo voľne rastúcim? Koľko času ste ochotní venovať starostlivosti o tento zelený porast? Odpovede na otázky vám uľahčia výber správneho osiva.
neposekaná tráva

V rámci nákupu trávnej zmesi si teda dôsledne prečítajte informácie na obale a pokiaľ ani potom nebudete presne vedieť ako založiť trávnik, tak požiadajte o radu skúseného predajcu. Jedná trávna zmes môže mať úplne iné požiadavky na ošetrovanie ako iná. Aj tu je potrebné pristupovať individuálne a každú zmes je potrebné strihať na inú výšku, s inou frekvenciou a tiež zvážiť zaťaženie pohybom osôb alebo zvierat. Zo strany zákazníkov je najvyhľadávanejším typom dekoratívny alebo voľne rastúci trávnik. Dekoratívny variant teda plní predovšetkým estetickú funkciu a využívaný je najmä v okolí firiem, administratívnych budov či iných stavieb s minimálnym pohybom osôb po tejto zatrávnenej ploche. Naproti tomu je tu voľne rastúci variant, ktorý je vhodný najmä do miest, sadov a ťažšie dostupných miest na kosenie.

Ďalšie užitočné rady nájdete na internetovej stránke http://www.osivo.sk/.