Deti

„Dudka“ je dobrá kamarátka

Cumlík je dobrým priateľom pre nejedno dieťa a povedzme si úprimne i pre mnohých rodičov, ktorým pomáha utíšiť plačúce dieťatko v rôznych situáciách, kedy nie je možné urobiť to inak. Cumlík prostredníctvom satia pôsobí na dieťa upokojujúco a pomáha mu napríklad pri zaspávaní. Takú funkciu by mal plniť. Ak sa ale používanie cumlíka rozšíri aj na denné „nosenie“ a omieľanie v ústach a to trvá dlhší čas, môže to vyvolať i „nežiadúce účinky“, ktorým by sme sa ako rodičia mali snažiť vyhnúť.
 miminko s dudlíkem
Pokazené zúbky a zlá výslovnosť? Môže za to cumeľ.
Určite to nie je pravidlom u každého dieťaťa, ale je veľmi pravdepodobné, že dlhodobým používaním cumlíka nastávajú u detí rôzne problémy ako napríklad nadmerná kazivosť zúbkov, deformácie chrupu, teda tzv. krivé zúbky a v neposlednom rade i problémy s rozprávaním a zhoršenou výslovnosťou. Toto všetko má za následok cumlík, ktorý sa používa dlhšie a častejšie, než je potrebné.
 
Kedy je dobré prestať?
Na odučenie od cumlíka by sa malo ísť postupne, najlepšie ale je vyriešiť to najneskôr do 2,5 roku života dieťaťa. Potom už odúčanie býva veľmi zložité a stresujúce tak pre deti, ako i pre rodičov.
 dudlík na stole
Ako na to?
Spôsobov ako odučiť dieťatko od cumlíka je viacero. Niektorí rodičia cumlík postupne skracujú, čo vedie k odmietnutiu zo strany dieťaťa, pretože „pokazený“ cumeľ mu jednoducho nevyhovuje. Niekedy dieťatko odloží cumlík samo. Po dohovore rodičov ho napríklad zahodí do koša, do jazera alebo ho „venuje“ nejakému obľúbenému zvieratku. Niekedy stačí predstierať, že sa cumlík jednoducho stratil. Pri väčších deťoch by malo zabrať vysvetlenie, že veľké deti už cumlík nenosia. Je veľa možností a veľa metód a každý rodič by si mal nájsť tú správnu cestu, ktorou sa vydať, aby došiel so svojím drobcom k úspešnému cieľu bez cumlíka. Možno to pôjde ľahko, možno budú aj slzy, ale raz sa to určite stane. Treba byť len trpezlivý a počkať na ten správny čas.