Rubrika: Financie

Euro na Slovensku

Euro na Slovensku

Písal sa júl 2008, kedy sme sa po nástupe do Európskej únie rozhodli definitívne presedlať na novú menu, ktorá je používaná väčšinou štátov v únii. Aj napriek tomu, že sa odborníci nevedia zhodnúť na tom, či bolo pre nás euro prínosné alebo nie, ľudia sa rozhodujú podľa toho, čo im zmenená mena doniesla a ako túto cestu sami prežili, poprípade prežívajú.

euro

Aké máte argumenty vy?

Podľa minuloročného prieskumu, až tri štvrtiny Slovákov hlasujú za to, že prijatie eura pomohlo našej ekonomike ako aj štátu. Obzvlášť vysokovzdelaní ľudia sa zhodujú na tom, že zdieľaná mena posunula Slovensko medzi vážené štáty na poli Európskej únie. Čo je však prekvapivé je fakt, že hlavne mladšia generácia by si chcela vyskúšať opäť platiť Slovenskými korunami. Aj keď euro prinieslo bezpochybne zjednodušenie, napríklad pri cestovaní, mnohý majú pocit, že mať vlastnú národnú menu buduje väčšiu suverenitu štátu a štátnosti.

Zástancovia skeptického a pesimistického postoja voči spoločnej mene a zníženej suverenity ukazujú na Grécko, ktoré ako člen eurozóny sa v období ťažkostí nemohlo nijako inak zachrániť, len poslúchnuť trendy diktované mocnosťami v Európskej únii. Za tie môžeme považovať Francúzsko a Nemecko, ktoré tvoria jadro menovej spoločnosti a na držia na pleciach stabilitu menových fondov.
Česko, náš najbližší sused, nielen polohou ale aj srdcom, jednoznačne odmieta zavedenie eura niekoľko rokov.

peníze

Na rozdiel od nás, nebolo až tak postihnuté ekonomickou krízou a stabilita priemyslu a zahraničného obchodu je viac menej stabilizovaná. Odvolávanie sa na Českú republiku nie je celkom fér. Slovensko ako krajina sa totiž dlhodobo pasovala s nízko rozvinutým priemyslom a dedičstvom ešte z čias Rakúska – Uhorska. Aj preto je možno dobré, že Slovensko sa obrátilo na Európsku úniu a prijalo euro vo forme stimulu.

Chýbajú Vám financie ? Šetrite na správnom mieste

Chýbajú Vám financie ? Šetrite na správnom mieste

Peniaze nerastú len tak na stromoch, to nás učia už od malička. Bez práce nie sú koláče, ďalšia známa veta, ktorá nám pripomína, že ak chceme mať peniaze musíme tvrdo pracovať. Na druhej strane, nie len tvrdá práca vám udrží peniaze na účte, ale aj opatrenia, ktoré vám zabezpečia že sa vám tie peniažky tak rýchlo nerozkotúľajú.

investice

Nákup oblečenia: Prvá a dôležitá vec je vyhýbať sa módnym obchodom, ktoré ponúkajú aktuálne módne vychytávky. Ak práve nepotrebujete investovať do kúsku, ktorý Vám vydrží viac ako len jednu sezónu, ako je napríklad teplá bunda alebo kvalitné topánky, je lepšie zvoliť si nákup v obchode s oblečením z druhej ruky. Áno, mám na mysli second-hand, aj tu sa dajú uloviť veľmi pekné a kvalitné kúsky, ktoré sú za veľmi rozumnú cenu. Týmto štýlom ušetríte nemalú sumu z Vášho rozpočtu, ktoré môžete investovať zmysluplnejšie.

peněženka

Stravovanie:Priznajme sa, že nemalá sumička padne na obedy, ktoré si doprajeme v reštaurácii. Netvrdím, že si nemôžete dopriať raz za čas obed s priateľmi, ale aspoň to treba obmedziť na minimum. Ako alternatívu navrhujem pripravovanie si obedov doma, ktoré Vám ušetria a druhá výhoda je, že si zlepšíte svoje kulinárske schopnosti a objavíte nové chute a recepty, ktoré ste doteraz nevyskúšali. Ak nemáte čas si pripraviť obed v ten deň, navarte si deň vopred, pripravený obed si už len vezmite so sebou do práce, školy alebo kdekoľvek.

úspory

Kozmetika:Hlavne dámy potvrdia, že v tejto oblasti sa stráca veľká časť rozpočtu. Financie, ktoré míňame na kozmetiku sú v niektorých prípadoch zbytočné. Množstvo produktov vôbec nepotrebujeme, alebo ich máme doma viac z jedného druhu. Prvý krok je prezrieť si a pretriediť kozmetiku, ktorú máme doma aby sme zbytočne neduplikovali kúsky, ktoré už vlastníme. Druhý krok je zamyslieť sa nad tým, či skutočne potrebujeme 3 balzamy a 5 krémov, keď v skutočnosti používame len jeden. Prijateľná možnosť je vyrábať si kozmetiku doma, ušetríte peniaze a viete, čo vaša kozmetika obsahuje.
Vyskúšali ste už niektorú z týchto možností? Ušetriť sa dá naozaj všade treba len správne uvažovať.

Fínsky experiment dávať peniaze „za nič“ môže spevniť strednú triedu

Fínsky experiment dávať peniaze „za nič“ môže spevniť strednú triedu

V januári 2017 sa krajina pustila do dvojročného pilotného programu, ktorý dalo 2 000 nezamestnaných občanov, čo je ekvivalent takmer 700 dolárov mesačne. Program bude prebiehať začiatkom budúceho roka po tom, ako vláda tento týždeň oznámila, že sa odmietne predĺžiť trvanie programu.

chudoba

Myšlienka zaručeného alebo univerzálneho príjmu, často skráteného UBI priťahuje pozornosť aj na druhú stranu Atlantiku. Mark Zuckerberg vzniesol túto myšlienku v prejave, ktorý uviedol minulý rok na začiatku Harvardskej univerzity. Spoluzakladateľ spoločnosti Chris Hughes na začiatku tohto roka uviedol, že práca s Američanmi, ktorí robia za menej ako 50 000 dolárov ročne, by mali získať mesačné štipendium vo výške 500 dolárov.

Aljaška má v tejto krajine najbližší program k UBI: Stály fond Aljašky každoročne rozdeľuje ročnú dividendu založenú na návratnosti investícií do ropy a plynu každému jednotlivcovi v štáte.
Sociálni vedci tvrdia, že stagnujú príjmy, narastajúca nerovnosť a technologický pokrok, všetky faktory v rastúcom záujme o univerzálny príjem. V snahe bojovať proti tomuto problému založil Hughes projekt ekonomickej bezpečnosti, organizáciu, ktorá podporuje myšlienku univerzálneho základného príjmu v Spojených štátoch.

helsinky

"Vzhľadom na mimoriadnu úroveň nerovnosti v bohatstve v tejto krajine musíme myslieť naozaj vo veľkom," povedala Natalie Foster, spoluzakladateľka a spolupredsedníčka projektu. "Zabezpečenie príjmu by vytiahlo milióny a milióny ľudí z chudoby a pomôže stabilizovať strednú triedu," povedala.
"V poslednej dobe sa z veľkej časti venuje veľká pozornosť obavám z automatizácie a že pracovné miesta zmiznú," povedala Ioana Marinescu, odborná asistentka na Pennsylvanskej škole sociálnej politiky a praxe. "Je to pokus o vytvorenie hospodárskej bezpečnosti pre všetkých a ľudia nemusia prechádzať obručami, aby sa mohli kvalifikovať."

Drahé akcie, lacné komodity. Kam investovať v roku 2018?

Drahé akcie, lacné komodity. Kam investovať v roku 2018?


Kupujte akcie, (aj keď) sú drahé
Zdanlivo nelogickú vetu treba vysvetliť. Ani jednu z posledných známych finančných kríz nespôsobilo to, že boli akcie drahé. Finančná kríza spúšťa výhľad na spomalenie ekonomiky a následné recesie. Tá tu však stále nie je. Naopak, ekonomický rast naprieč svetom naberá na sile a predpovede nadnárodných organizácií, ako sú napríklad OECD alebo Medzinárodný menový fond, verí v jeho zotrvanie aj v nasledujúcom roku. Nie je teda žiadny dôvod nemať akcie, či akciové fondy vo svojom portfóliu.

peníze

Dlhopisy: mnoho nepriateľov, málo pozitív
Dlhopisy majú dvoch nepriateľov. Zvyšovanie úrokových sadzieb a infláciu. Zvyšovanie úrokových sadzieb zo strany centrálnych bánk so sebou prináša aj postupné zvyšovanie úrokov na sporiacich účtoch a ďalších pevne úročených vkladoch. Pri súčasných nízkych výnosoch štátnych dlhopisov je otázkou ako veľkú rizikovú prémiu je investor ochotný za znižujúci sa „nadvýnos“ zo strany dlhopisov prijať.

kalkulačka

Cash je king
V minulých rokoch, pri nulových úrokových sadzbách bol cash považovaný za synonymum pre sprosté slovo. Je po pochopiteľné. Úrokové sadzby boli na nule a k tej sa blížili tiež úroky pevne úročených vkladov. Politika nízkych úrokových sadzieb hnala nahor akcie i dlhopisy, a tak nebolo žiadúce nechávať na sporiacich účtoch alebo v konzervatívnych podielových fondoch vyššie sumy. Situácia sa pozvoľna mení. Centrálne banky začínajú sadzby zvyšovať a pri všetkých rizikách, ktoré sú na akciových a dlhopisových trhoch prítomné, nie je od veci zanechať časť prostriedkov práve v cash a vyčkať.

Komodity sú v globále lacné
Komodity sú skutočne svetom, ktorý si zaslúži pozornosť. Ak zmeriame súčasnú hodnotu týchto reálnych aktív s hodnotou amerického akciového indexu, zistíme, že komodity sú voči akciám dokonca najlacnejšie. „Na vine“ sú z tohto pohľadu najmä poľnohospodárske komodity. Ceny kukurice, pšenice alebo napríklad kakaa sú blízko svojich niekoľkoročných miním, a to aj napriek tomu, že dopyt po týchto komoditách stále rastie.

graf
 
 
Bez poistky sa nezaobídete
Nezabudnite sa zaistiť proti možnému poklesu trhov. Časť poistiek je už zakomponovaná v predchádzajúcich odstavcoch. Môžeme pridať ešte investíciu do drahých kovov, ktoré majú v prípade paniky na akciových trhoch schopnosť rásť. 

Financie v domácnosti musíte mať pod kontrolou

Financie v domácnosti musíte mať pod kontrolou

Zdá sa Vám, akoby Vám výplata mizla rovno pred očami. Máte dojem akoby ste mali stále menej peňazí. Akoby ste boli v nejakom začarovanom kruhu. Veľakrát sa stáva, že i napriek tomu, že Vás povýšia a máte zrazu raz toľko peňazí, Vašu finančnú situáciu to vôbec nezlepší.
houba a peníze
Ako je to možné? Jeden výskum vystihol koreň problému. Ľudia, nech zarábajú hocikoľko, majú tendenciu minúť peniaze do posledného centa. Je to tým, že keď ste sa narodili na určitej úrovni finančného rebríčka, keď ste aj boli na hranici chudoby, zvýšený príjem vám nezabezpečí, že teraz z toho vyjdete.. Môžete byť i desaťkrát tak bohatý, ako to bolo za vašej mladosti  i tak Vám peniaze nestačia – návyk, všetko minúť ako keď ste boli chudobný, zostáva.
prázdné kapsy
Peniaze sa vždy minuli a minú sa i dnes. Veľakrát si ani neuvedomíte, že kupujete veci, bez ktorých by ste sa v minulosti zaobišli. Čo ale treba robiť aby ste financie mali pod kontrolou? Tu je zopár typov:
 

  1. urobte si zoznam vecí, ktoré treba platiť – od najdôležitejších, ktoré nemožno vynechať (platenie nájomného, plynu, elektriny a i.) až po menej dôležité
  2. stravu si na celý týždeň rozvrhnite. Radšej varte, ako sa stravujte v reštauráciach, alebo keď kupujte polotovary – tie vždy vyjdú drahšie, ako keď si to urobíte sami
  3. nekupujte zbytočne veľa potravín. Ak veľa potravín vyhadzujete, asi robíte niekde chybu. Kupujte potom menej potravín, aby nezostávali zbytky
  4. odoprite si veci, ktoré nie sú podstatné k životu. Ak ste napríklad zvyknutý chodiť pravidelne do divadla, kina, diskotéky a koncerty. Nechajte si to ako výnimočné občasné povyrazenie
  5. používajte hlavne hromadnú dopravu alebo si kúpte auto, ktoré žerie málo benzínu. Ak idete len do mesta, nakupovať, alebo máte prácu v meste, kde bývate – choďte pešo a nie autom
  6. píšte si všetko, čo ste v ten deň nakúpili. Urobí Vám to prehľad, kde sa peniaze strácajú
  7. nekupujte zbytočnosti – ak sa Vám páči nejaké oblečenie, ale nepotrebujete ho, nekupujte ho. Správny dôvod si niečo na seba kúpiť je ten, ak sa Vám ten odev už rozpadá, je vám malý-veľký alebo neplní svoju funkciu . Ak sa Vám len páči, nie je to dôvod na kúpu!
  8. kupujte v lacnejších obchodoch. Nekupujte značkové veci
  9. pestujte si pevnú vôľu

 

Ako byť šťastný v práci

Ako byť šťastný v práci

Určite sa niekto  spýta  či  môže byť človek práci vôbec šťastný ? Áno môže . Stačí ak zmeníte niektorý štýl pracovného nasadenia . Ako na to? Tu je niekoľko tipov .
 
Chaos , napätie a stres tu sú hlavne príčiny prečo vznikajú problému v práci a necítite sa v nej dobre . Všetko sa dá zmeniť vďaka týmto trikmi ktoré napravila chod firmy a jej kultúru.

tým
 
Spoločná kultúra je hnacím kolesom nielen len pre Vás ale aj  pre celú firmu v ktorej pracujete. Táto kultúra by mala byť motiváciou pre celý kolektív. Ak však nie ste vo svojej práci spokojný , môže sa to odraziť na chodbe celej firmy pretože aj vy  ste to hnacie koleso ktoré vedie firmu do predu..
 
Ak však pracujete na mieste kde je kultúra firmy v napätí môže to mať tieto následky :
–          Firma nebude dosahovať výsledky – bude sa dostávať do mínusových čísiel a môže sa tým ohroziť chod firmy.
–          Záťaž od nadriadených – Veľa úloh , môže spôsobiť prepracovanosť ,
–          Popredí budú hodnoty ktoré ste nedosiahli – Ak máte ciele , skúste sa ne  zamerať a tým dosiahnete úspech ktorý nebude len pre Vás ale aj pre celú firmu.
–          Neúcta voči ostatným kolegom
–          Nervozita
–          Stres
–          Strata zamestnania
–          Hľadanie chýb na ostatných
–          A podobne
 Tieto následky môžu zmeniť pracovný štýl firmy v ktorej pracujete a vaša aktivita už nebude taká ako na začiatku, teda keď ste nastúpili do zamestnania.

puzzle
 
Zmeniť sa to týmito jednoduchými spôsobmi :
–          Byt jednotný a zamerať sa na chyby ( Ak je niekde chýba , snažte sa ju vyhľadať a náprave chybu )
–           Nájsť porozumenie medzi ostatnými kolegami a spoločne vyhľadať problém a napraviť ho
–          Komunikácia z nadriadenými a z kolegami.
–          Zábava na pracovisku ( rámci normy )
–          Budete kolektívny ( Nesnažte sa robiť všetko sami . Ak si neviete s niečím rady opýtajte sa svojich kolegov ktorý Vám radi poradia a pomôžu. Kolektivita je prvoradá v každej firme , na všetkých pozíciách  . 

Jednu z najväčších ruských bánk zachraňuje centrálna banka

Jednu z najväčších ruských bánk zachraňuje centrálna banka

Vadim Belayev, začiatkom osemdesiatych rokoch sa preslávil ako obchodník s hodinkami na čiernom trhu, teda ešte v Sovietskom zväze. Neskôr sa stal finančníkom a majiteľom banky Otkritie, ktorá sa vyprofilovala ako líder na postsovietskom trhu. V Rusku bola taktiež titulovaný ako podnikateľ roka a seba popisoval ako „Risk-taker“, teda ten, čo sa nebojí riskovať. Jeho banka sa dostala do problémov potom, čo prišlo k spusteniu vkladov, následne kontrolu nad samotnou bankou prevzala centrálna banka. Pravdepodobne ide o jednu z najväčších záchran v histórii Ruska.

mince

Ruské bankovníctvo sužujú veritelia so zlými pôžičkami a s nedostatočným kapitálom a rezervy banky, ktoré fungujú ako centrá pre pranie špinavých peňazí pre vplyvných podnikateľov. CBR začala kampaň na vyčistenie odvetvia, pričom prevzala bývalé nedotknuteľné banky so silnými akcionármi a klientmi. Od roku 2013 bolo zatvorených viac ako 300 bánk.
 
Otkritie rástla rýchlo z malej predošlej banky získanej v roku 2006. Rýchlo sa rozšírila, prevzala niekoľko ďalších veriteľov, dôchodkový fond a diamantovú baňu, taktiež sa chystá získať ruského najväčšieho poisťovateľa Rosgosstrakh. Rusko sa dostalo do recesie v roku 2014, napriek tomu krajina funguje relatívne dobre. Banka viac ako len zdvojnásobila svoje aktíva prostredníctvom obchodov, ktoré pomohli Rosneftu, štátnemu ropnému gigantovi postihnutému sankciami, refinancovať dolárové pôžičky a kúpiť 74% ruskej suverénnej emisie euro-dlhopisov za 831 mld. Rubľov (14 mld. USD). Minulý rok CBR menoval Otkritie jednou z desiatich "systémovo dôležitých" bánk.

zlato
 
Problémy v banke nastali potom, čo sa jej veritelia dozvedeli o jej nestabilite, následne tak začali rapídne vyberať svoje vklady, navyše hodnotenie banky sa prepadlo na rating BBB-, čo spoločnosť ešte viac zasiahlo. Obrovskú ranu utŕžili veritelia spoločnosti ešte v júly, keď razom vybrali 435 mld. Rubľov (7,4 mld. USD,)  čo predstavuje 18 % záväzkov spoločnosti. Banka prevzala pôžičku od CBR vo výške 330 mld. Rublov a otvorila núdzové úverové linky.
Situácia sa môže vyvíjať dobrým smerom, pokiaľ nenastanú väčšie systémové kolapsy. 

Sú peniaze všetko?

Sú peniaze všetko?

Je pravda, že peniaze hýbu svetom ale aj kazia ľuďom charakter. Jedna vec je tá, že  peniaze potrebujeme aby sme si kúpili jedlo, oblečenie, dom či zaplatili nájomné a veľa iných vecí. Na druhej strane nemôžme si za ne kúpiť zdravie, krásu čí priateľstvo.. a mnoho iných vlastností.
Financie sa rýchlo míňajú ale existuje zopár trikov ako ich aj rýchlo zarobiť.

kalkulačka
 
< poriadok vo veciach – častokrát keď nevieme čo s peniazmi nakúpime veci, ktoré vôbec ani nepotrebujeme a potom nám len tak zapadajú prachom. Spôsob ako prísť ku peniazom je veľmi jednoduchý. Veci očistíme od prachu a jednoducho ich predáme na Bazároch, určite sa nájdu ľudia, ktorí ich radi kúpia pretože ich aj využijú..
 
< skúsiť viac šetriť ako obvykle – príde výplata a ľudia pomíňajú svoje peniaze častokrát aj na nepodstatné veci a nemyslia nato, že by ich mohlo niečo zaskočiť či  prekvapiť. Preto sa snažte si našetriť niečo každý mesiac. Veď keď neprší aspoň kvapká.
 
< brigáda na doma popri robote – existujú rôzne ponuky na webe kde sa dá nájsť ako taká brigáda a čo to zarobiť. Nie sú to síce horibilné sumy ale na prilepšenie to pomôže. Alebo sú stránky kde môžete vy ponúkať svoje služby…

koruny
 
<niečo doma vyrobiť a ponúknuť na predaj – častokrát sú na internete rôzne inzeráty typu : „ hľadám niekoho kto mi uhačkuje či uštrikuje nejaké veci“ alebo
„ ponúkam prácu na doma, skladanie rôznych ozdôb“… Tých pracovných ponúk je veľa, len stačí sa trochu prehrabať internetom a vždy sa niečo nájde. Vy zarobíte dáke to euro a hlavne budete mat radosť z práce.

euro
 
<opatrovanie detí – táto služba je teraz jednou z najrozšírenejších. Po internete koluje veľa takýchto ponúk opatrovania detí. Alebo ak vy poznáte vo svojom okolí niekoho známeho môžete mu ponúknuť vašu službu. Veď za pár hodín sa dá pekne finančne prilepšiť. 

Aby sa vreckové len tak nerozkotúľalo

Aby sa vreckové len tak nerozkotúľalo

Ak sa spýtate dnešných detí na ich vreckové dočkáte sa veľmi zaujímavých odpovedí. Líšia sa nielen v sume, ktorú dostávajú, v časovom rozpätí ako často im rodičia peniaze vyplácajú ale aj v tom či okrem vreckového dostanú ďalšie peniaze keď o nich rodičov požiadajú na niečo špeciálne. Aj deti potrebujú občas zopár drobných na menšie výdavky a čím sú deti staršie, tým je tých výdavkov čoraz viac.

bohatství

Učiť deti hospodáriť s peniazmi a viesť ich k tomu, aby si časť sumy odkladali na sporenie je dobré čo najskôr. Vreckové by sa však deťom malo dávať vždy za niečo alebo určitá vopred dohodnutá suma na určité obdobie, nie iba tak bezdôvodne ako je tomu v mnohých domácnostiach a v prípade nesplnenia si povinností im ho zase rodičia môžu o nejakú sumu znížiť. Deti sú tak viac motivované, učia sa zodpovednosti a zároveň aj tomu, že peniaze nie sú zadarmo a ani v budúcnosti o nich nestačí iba požiadať, ale fungujú pritom isté pravidlá a povinnosti, ktoré musia splniť. S vreckovým to samozrejme netreba preháňať, nemalo by si z neho dieťa platiť bežné veci ale malo by slúžiť pre potreby dieťaťa a na jeho osobné mimoriadne výdavky.

oslava

Dieťa by sa malo postupne naučiť tieto základné finančné vedomosti:

·         hodnota peňazí  
·         sporenie peňazí
·         investovanie peňazí
·         podmienky požičiavania peňazí
·         ako fungujú banky a účty

pokladnička

Na záver je dôležité povedať, že aj vreckové by malo mať od začiatku jasné pravidlá a jeho výška v každom prípade závisí nielen od potrieb dieťaťa ale hlavne od finančných možností rodiny, ktorých by si dieťa malo byť postupom času vedomé. Jedno zo základných pravidiel vreckového by malo byť, že dieťa nedostane hneď finančnú injekciu, len čo minie svoje peniaze ale práve naopak, treba ich naučiť šetriť a vždy sa dohodnúť na určitej sume za daný mesiac. Vreckové od rodičov je prvý a základný bod kedy sa dieťa učí základom finančnej gramotnosti.
 

Platiť či neplatiť deťom za úspechy

Platiť či neplatiť deťom za úspechy

O akomkoľvek zvyku sa budeme baviť, vždy platí, že čo sa dieťa naučí v detstve, to ho bude ovplyvňovať v živote aj naďalej pokiaľ ho niečo alebo niekto neprinúti zmeniť sa. Poďme sa baviť o finančnej motivácii za úspechy v škole.

mince

Dieťa dostane dobrú známku na vysvedčení … čo má rodič urobiť ?

V prvom rade skôr než k takejto situácii dôjde, je dobré aby každá rodina, ktorá má doma školáka bola na takúto situáciu vopred pripravená. Je vhodné, aby boli dopredu stanovené pravidlá za čo je možné dostať odmenu či už finančnú alebo hmotnú. Ak sú stanovené pravidlá, stanovíte si tak obmedzený priestor na vyjednávanie a určíte pomyselné hranice, ktoré by dieťa malo rešpektovať.

úspory

Možnosť, že nastane takáto situácia je veľká, pretože Vaše dieťa nie je jediné čo chodí do školy a určite bude mať aj v triede spolužiakov, ktorí sa budú chváliť tým, ako „zarábajú“ na svojich známkach. Motivovať deti k učeniu je určite správne či už je to slovne, finančne alebo ako inak uznáte za vhodné ale vždy na základe toho, ako Vám to Vaša situácia dovoľuje. Dieťa by malo chápať možnosti, ktoré má Vaša rodina a nemalo by vyžadovať viac ako je možné. Preto je dôležité deti už od školského veku zasväcovať do tajov financií, aby sa naučili chápať ich hodnotu. Finančné odmeny by nemali byť privysoké, aby sa to pre deti nestalo hlavnou „zárobkovou činnosťou“, pretože v dospelosti by mohli mať problém správne fungovať v práci.

penízky

Tam im už nikto nebude dávať štedré odmeny za malé pokroky. Niekedy ich práca nebude vôbec uspokojivo odmenená a v tom prípade by to mohli veľmi zle znášať ak by boli zvyknuté na iný, „ľahšie vydierateľný“ systém. Ak naopak dieťa neoceníte vôbec, môže nadobudnúť pocit, že pre Vás jeho úsilie nie je podstatné a jeho motivácia pracovať bude nízka. Správne je teda odmeňovať či už nehmotne alebo hmotne ale každopádne s mierou, v súlade s Vašimi možnosťami a súčasne s tým prezentovať dieťaťu hodnotu peňazí a učiť ho základom finančnej gramotnosti.