Rubrika: Dovolenka

Choďte si oddýchnuť

Choďte si oddýchnuť

Vždy, keď som si predstavovala leto, išlo mi hlavne o dovolenku. Proste dovolenka bola moja alfa a omega, nech sa dialo čokoľvek. Záležalo mi na tom, aby som niekam každý rok šla, proste to bolo niečo, čo som potrebovala a bolo mi jasné, že len na tom naozaj záleží. Jednoducho to bol vrchol môjho leta, vrchol všetkého, čo bolo pre mňa dôležité. Naozaj to bolo smiešne, pretože som si uvedomila, že ľudia vždy na niečo čakajú a že nevidím dôvod, prečo by som mala čakať na leto, aby som si oddýchla. Preto som sa rozhodla, že pôjdem na dovolenku hneď, pretože presne na tom naozaj záleží.

profesionál
 
Keď chcete urobiť niečo navyše, verte tomu, že najlepšie, čo môžete urobiť je zbaliť sa a ísť na dovolenku hneď. A viete čo? Aj ja som to vtedy urobila a bolo to to najlepšie, čo ma stretlo. Naozaj sa mi tomu nechcelo veriť a bola som z toho nadšená, pretože nech sa deje čokoľvek, naozaj je výborné, keď môžete ísť niekam preč. Problém dnešných ľudí je, že si to jednoducho často nemôžu dovoliť a sú z toho nervózny a naozaj veľmi smutný. Ja som našťastie mohla ísť, kam som chcela. A to som teda aj išla.

bali
 
Najlepšie, čo môžete urobiť, je jednoznačne last minute, ktorý je skutočne perfektný. Ja som sa preto rozhodla, že nech sa deje čokoľvek, tak aj ja urobím všetko preto, aby som si užila svoju dovolenku a práve za to, že je neplánovaná, si ju užijem najviac, ako to len ide. Takže už nemám nad čím viac premýšľať. Už môžem urobiť niečo preto, aby mi bolo fajn a už sa môžem zamerať len na to, čo je pre mňa naozaj veľmi dôležité. Teším sa, že je to takto. Teším sa z toho, že si môžem užiť dovolenku. A myslím si, že každý človek by mal urobiť presne to isté. Ísť a užiť si dovolenku, pretože len na tom naozaj záleží. Často ma trápilo, že si neviem oddýchnuť, ale zistila som, že je to zbytočné. Najlepšie, čo môžete urobiť je vypnúť a proste nemyslieť.

Prečo dovolenkovať v Chorvátsku?

Prečo dovolenkovať v Chorvátsku?

Radšej idú do Grécka, do Talianska alebo do Bulharska. Chorvátsko je však ideálnou voľbou a určite by ste ho nemali zavrhovať. Je nádherné a nemusíte sa báť, že na každom rohu stretnete Slováka. Stretnete ho len na každom druhom rohu. Okrem toho by každý Slovák mal aspoň raz v živote navštíviť túto krajinu, keď ju ich Jadranské more ľudovo nazývame „slovenské more“. Nebuďte skeptický, môžete nám veriť, že sa vám tam bude páčiť.
malebné domy
Prečo cestovať do Chorvátska
1.       S každým sa dohovoríte
Ku komunikácii nepotrebujete znalosti angličtiny, nemčiny a ani ruštiny. Chorvát vám porozumie, aj keď na neho budete rozprávať po slovensky. Jedna z mála výhod, keď cestujete do slovanskej krajiny. Dohovoríte sa, zasmejete sa a odídete spokojný. A veľa ráz aj s oveľa nižšou cenou, aká bola tá pôvodná.
2.       Mentalita ľudí
Vo všeobecnosti sú Chorváti skutočne veľmi milí a komunikatívni ľudia. Ťažko povedať či sa tak správajú vždy, alebo len ku turistom. V každom prípade len málokedy stretnete Chorváta, ktorý by bol na vás nepríjemný.
rackové na pláži
3.       Čisté more
V Chorvátsku väčšinou narazíte hlavne na pláže, ktoré sú kamienkové. A aj keď väčšina ľudí šomre na to, že ich pri chôdzi skalky omínajú, kde inde by ste sa mohli pozerať na dno bez toho, aby sa vám víril piesok? Práve z tohto hľadiska majú Chorváti to najčistejšie more, čo je skutočne výhodné. Okrem toho si domov odnesiete aj niekoľko krásnych kamienkov, pokiaľ máte trpezlivosť a budete naozaj dobre hľadať.
4.       Božská strava
Kto by už len neobľuboval pleskavicu, čevapi a ajvar ku každému jednému mäsu? Ich typické jedlá sú skutočne veľmi obľúbené a aj majú byť prečo, sú totižto naozaj neskutočne chutné. Chutia každému, od malých detí, až po dospelých. Okrem toho je ich strava veľmi podobná tej našej, takže sa vám nemôže stať, že vám niečo nebude chutiť (pokiaľ si, samozrejme, neobjednáte morské plody).
 

Predjama, hrad v skale

Predjama, hrad v skale

Nachádza sa v malej slovinskej dedinke Predjama. Táto úžasná renesančná pevnosť postavená v jaskyni, nie je vôbec taký hrad, aké poznáme. Tento starobylý hrad nemá cimburie, luxusné interiérové dekorácie, alebo rafinované detaily, ale aj tak je to v mnohých smeroch zaujímavé miesto. Prvá vec, ktorá priťahuje pozornosť, je umiestnenie hradu. Na prvý pohľad sa môže skutočne zdať, že hrad je vytesaný priamo zo skaly. Úžasný pocit vyvoláva aj kontrast medzi čiernymi útesmi a bielymi stenami hradu.

hrad
 
"Predjamski Grad", čo v slovinčine znamená "hrad pred jaskyňou", bol postavený okolo 12. storočia. V tom čase bola architektúra silne ovplyvnená prvkami gotického štýlu. Nasledujúce stáročia bol hrad vo vlastníctve vysoko postavených rodín.
 
Najznámejším z nich je lúpežný barón Erazem Lueger, ktorý hrad vlastnil v druhej polovici 15. storočia. Rebelujúci rytier Erazem, ktorý bol synom imperiálneho guvernéra z Terstu, zabil veliteľa cisárskej armády, aby pomstil smrť svojho najlepšieho priateľa a nútil kráľa, aby nariadil jeho uväznenie. Po tom, ako sa dozvedel o kráľových plánoch, sa Erazem ukryl v starom hrade Predjama. Neskôr sa odvážny rytier spojil s Matejom Korvínom v snahe kradnúť majetky bohatých habsburčanov. Samozrejme kráľ poslal veľké množstvo vojakov do Predjamy, aby chytili Erazema, živého či mŕtveho. Celý rok Frederikove vojská nedokázali dokončiť svoju misiu. Počas tejto doby sa Erazem vysmieval vojakom napríklad tým, že na nich hádzal vedrá plné čerešní. Všetko sa zmenilo keď vojaci podplatili jedného z Erazemových služobníkov. Ten im mal oznámiť, keď bude jeho pán na toalete, ktorá bola na hornej úrovni hradu. Na to miesto vystrelili guľu z kanóna a Erazema zabili.

zámek
 
Hrad Predjama je 5-poschodová budova s 15 izbami. Bol dvakrát prestavaný, po tom, čo utrpel značné škody v dôsledku vojny medzi Erazemom a cisárom Frederikom III, a po tom, ako bol zničený zemetrasením. Hrad v dnešnej podobe bol postavený v roku 1570 v renesančnom štýle a považuje sa za skutočné majstrovské dielo.

slovnikso
 
V súčasnosti sa na zámku konajú rôzne udalosti, ako napríklad každoročný stredoveký turnaj v júli, ktorý je pomenovaný po Erazemovi.

Všetko o zimnej dovolenke

Všetko o zimnej dovolenke

Ak už teraz plánujte zimnú dovolenku musíte si dobre rozmyslieť kam pôjdete. Otázne je však to či si vyberiete dovolenku niekde na rekreačnom stredisku alebo si pôjdete zalyžovať niekde na hory.

lyže

Rekreačné stredisko
Ak ste si vybrali túto možnosť je to správna voľba . V tomto stredisku nájdete všetko čo potrebujete . Masáže , sauny , bazény , a najhlavnejšie oddych a relax od všetkých každodenných  pracovných povinností , školských úloh a ruchu. V rekreačnom stredisku sa budete mať ako v bavlnke. Bude sa o Vás starať personál ktorý Vám splní všetko čo si len zaželáte.

Lyžovanie
Ani ísť niekde na hory nie je zlá voľba. Budete mať spojene prijemné s užitočným. Teda využijete trochu športu a oddychu v jednom. Na horách sa môžete previesť lanovkou , či si zasnoubordovať alebo sa spustiť sánkami dole kopcom. Ak nemáte vystroj na lyžovanie , či snowboardovanie , nebojte sa, všetko Vám požičajú priamo na mieste.

domeček

Pripravte sa na počasie
Ak plánujete stráviť dovolenku vonku , je dobre ak budete sledovať počasie. Práve aj počasie Vám môže pokaziť dovolenku , no ak ju plánujete už teraz , tak sa radšej pripravte , pretože počasie sa môže meniť zo dna na deň.

Oblečenie
Určite Vám nemusím hovoriť ako sa máte obliekať v zime , keďže to už viete . No ako som už spomínal , je dobre aby ste sa pripravili na každú zmenu. Musíte si však uvedomiť že Vaše a zdravie Vašich deti je vždy prvoradé.

hory

Dovolenka s deťmi
Ak máte malé deti , tak v  rekreačnom  stredisku máte aj zabezpečený babysiting , či detský kútik Či mnoho zábavy pripravené pre Vaše ratolesti. Nemusíte sa báť o svoje deti. Personál sa o nich postará. Od zábavy až po jedlo , a odovzdanie až k Vám , a dohliadajú aj na bezpečnosť , čiže sa nemusíte báť že sa Vašim deťom niečo stane. Samotná voľba je už len na Vás, stačí si len vybrať a už si len užívať zimnú dovolenku tak ako nikdy predtým .

Tour de Slovensko

Tour de Slovensko

Slovensko je malý štát s veľkou krajinou. Mnohí ju už navštívili a mnohých už okúzlila, tak prečo niektorí „hrdí“ Slováci stále nevedia, čo im leží pod nosom? Na miesto drahej dovolenky si spravte luxusnú cestu okolo Slovenska. A tým luxusom nemyslím, že sa máte na cesty vybrať najmodernejším karavanom, narážam na to, aké krásy uvidíte. V tomto krátkom článku Vám prinášam aspoň pár tipov, kde sa môžete v lete pozrieť, no je toho však ešte oveľa viac.

hory

Hlavné mesto

Bratislava. Naše dobre známe hlavné mesto. Niektorí ho milujú, iní neznášajú. Myslím, že každý v ňom bol minimálne raz a je sa v ňom na čo pozrieť. Každoročne sa tam koná mnoho podujatí, koncertov, výstav a festivalov. Kto má radšej nakupovanie môže navštíviť jedno z niekoľkých nákupných centier. Ostatní si môžu pozrieť centrum, prejsť sa po nábreží, zájsť do parku alebo sa ísť jednoducho okúpať na Zlaté piesky.
Okrem Bratislavy sa jednoznačne oplatí ísť pozrieť aj na východ do Košíc, na sever do Žiliny, Liptovského Mikuláša, na západ do Trenčína alebo Trnavy.

turistika

Vysoké Tatry

Najznámejšie miesto, ktoré nás preslávilo. Neverím, že existuje Slovák, ktorý ešte nebol vo Vysokých Tatrách, avšak vždy je dobré sa tam vrátiť. Zaručene sa je na čo pozrieť. Štrbské pleso, Kriváň, Lomnický štít, Gerlachovský štít a rôzne plesá. Všetky tieto miesta a aj tie ostatné, ktoré sa tam dajú nájsť Vám so sto percentnou zárukou vybijú dych.

Nízke Tatry a Malá Fatra

Nielen Vysoké Tatry, ktoré sú pre Slovensko príznačné, sa oplatí vidieť. Hrebeňovka z Chopka alebo výlet na Ďumbier v Nízkych Tatrách tiež stoja za to.  Jednodňové túry na Rozsutec alebo Veľký Kriváň nielenže stmelia kolektív, ale bude to aj výlet na ktorý len tak rýchlo nezabudnete. Keď už sa nachádzame v Malej Fatre, nedá mi nespomenúť slávne Jánošíkove diery, ktoré niekedy obsahujú aj istú dávku adrenalínu.

Hrady a zámky

Slovensko je preslávené počtom hradov a zámkov. Každý jeden je výnimočný a návšteva hocktorého z nich nás istým spôsobom obohatí. Či už je to Oravský hrad, Spišský hrad, Trenčiansky hrad, Bojnicky zámok, Lietavský hrad alebo rôzne kaštiele.
Okrem týchto už vyššie spomínaných štyroch oblastí sa jednoznačne oplatí pozrieť aj do našich nádherných jaskýň, navštíviť Contact Zoo pri Liptovskom Mikláši, ísť so okúpať do jedného z početných jazier, navštíviť Slovenský raj či Muránsku planinu, pozrieť sa na Oravu alebo vodopádyekoskanzeny zachytávajúce naše ľudové dedičstvo.

hrad

Dovolenka na Slovensku môže byť týždenná, ale aj dvoj mesačná. To je na tom to najlepšie. Môžete byť na cestách ako dlho chcete a i tak ste stále doma, blízko domova, všade sa poľahky dorozumiete a zistíte v akej krásnej krajine to vlastne žijete.

Fínsky najnovší národný park

Fínsky najnovší národný park

Obyvatelia Fínska sú s prírodou úzko prepojení, čo dokazuje aj počet ich národných parkov. Najnovší park, ktorý v krajine vznikol, je v poradí štyridsiaty!
Volá sa Hossa a nachádza sa blízko ruských hraníc, asi 750 kilometrov na sever od mesta Helsinki. Je v regióne Kainuu, jednom z najstarších a najkrajších cieľov pre milovníkov hôr. Tieto končiny vyzerajú akoby sa tu zastavil čas. Zachovaná príroda lahodí oku, svetlo sa odráža od jazier čírych ako sklo a do nosa udiera vôňa ihličnanov.

jezero

Až priam ohlušujúce ticho prerúša len ľahký vánok, vlniaci ihličie.
Prví osadníci sa na tomto území objavili po poslednej dobe ľadovej, keď sledovali soby utekajúce pred teplom viac na sever Fínska. Kolmá skalná stena Värikallio siaha do výšky viac ako 10 metrov od jazera Somerjärvi a odhaľuje tajomstvá ranného života v tejto oblasti. Nachádzajú sa na nej maľby, ktorých vek je odhadovaný na 4 500 rokov. Maľby boli na skalnej stene objavené až v roku 1977, keď Leena Mäkelä a Juha Rossi v tejto časti lyžovali a všimli si zvláštne okrové symboly na skale. Fakt, že boli tak dlho ukryté pred zrakom ľudstva, vysvetľuje to, že sú pozorovateľné iba z jazera, a teda je potrebné k nim preplávať na člne alebo sa k nim dostať v zime po zamrznutom povrchu jazera. Dnes sú prístupné na kajaku alebo zo 4,5 kilometra dlhého chodníka, ktorý k nim vedie z parkoviska v Lihapyöre.

národ

Presný vek a význam zhruba 60 namaľovaných postáv na povrchu skaly sú doteraz zahalené rúškom tajomstva. Najnápadnejšie sú 4 ľudské postavy s trojuholníkovými hlavami, postava s rohmi, ktorá pravdepodobne znázorňuje tancujúceho šamana a približne 30 detailných maliev losov.
Dohromady vznikli asi 3 základné teórie o ich význame. Prvá teória hovorí, že boli namaľované počas ceremoniálu, ktorý mal zabezpečiť úspešný lov. Druhá tvrdí, že boli zobrazené ako symboly zvieracích duší a ide o duchovnú záležitosť, totemizmus. Tretia teória vyslovuje domnienku, že nám vysvetľujú ako v časoch ich vzniku ľudia vnímali svet a podľa praobyvateľov tejto krajiny išlo o miesto, kde sa spájali dva svety; svet živých a mŕtvych.

jelen

Odkedy tieto maľby vznikli, uplynuli tisícky rokov, ale miestna populácia si stále udržiava silný vzťah ku svojej pôde, lovu, rybárstvu a poľnohospodárstvu, presne tak, ako ich predkovia. Iní cítia duchovné prepojenie k divočine a snažia sa o dosiahnutie harmónie duše, tela a prírody, za pomoci lesnej jogy a vzdelávania.
Tunajšia príroda je skutočne nedotknutá, o čom svedčí prítomnosť lišajníkov. Vzduch je nasýtený vôňou ihličnanov a číra voda je snom kajakárov, ktorých láka najväčšie fínske jazero umiestnené v kaňone, nazývané Julma-Ölkky. Na lúkach je možné zbadať obyvateľov lesa, ktorí sa chcú nechať pohladiť slnečnými lúčmi. V tejto časti Fínska sú rozšírené najmä medvede.
K dosiahnutiu celkového uvoľnenia Vám na brehu jazera pomôžu aj výdobytky modernej doby v podobe chatiek, kajakov, sauny alebo baru.

Zaujímavá dovolenka v chladnom prostredí

Zaujímavá dovolenka v chladnom prostredí

Skaftafell, Island

Jaskyňa na kraji islandského ľadovca Svinafellsjokull bola vytvorené vysoko stlačeným ľadovcovým stáročia starým ľadom, ktorý obsahuje vzduchové bubliny. Bez prístupu vzduchu ľad jaskyne pohlcuje všetky farby okrem modrej, ktorá sa dobre láme a je viditeľná.

Vďaka tomu je jaskyňa nádherne modrá, a to najmä po daždi, ktorý zmyje sneh z povrchu ľadovca. Jaskyňa pôsobí ako keby ste boli vo vesmírnej lodi. Návštevníci môžu do jaskyne vstupovať cez 7 metrový vchod, ktorý sa zužuje do 1,2 metrového otvoru. Keďže ľadovce sú veľmi aktívne, môžete počuť hlasité praskanie ľadu.
 Skaftafell, Island

Torres Del Paine, Patagónia, Chile

Torres Del Paine v južnej Patagónii je národný park, ktorý sa môže pochváliť krásnymi horami, ľadovcami, jazerami a riekami. Bol vyhlásený za biosférickú rezerváciu UNESCO v roku 1978. Môžete sa v ňom vydať na túru okolo ohromujúcich žulových vrchov, ktoré dosahujú až 2 500 m.n.m..

Je domovom mnohých zvierat, ako napríklad lamy, pštrosy a úchvatné kondory. Tí, ktorí sa rozhodnú park navštíviť, spoznajú výnimočné žulové masívy, tyrkysové jazerá, lesy drevín lenga a rozľahlé pampy.
 Svalbard, Nórsko

Svalbard, Nórsko

Svalbard, resp. súostrovie Špicbergy sa nachádza v Severnom ľadovom oceáne, severne od kontinentálnej Európy. Svalbard je najsevernejšia osada na svete so stálou populáciou, pričom tu žije asi 2 800 obyvateľov. Počas túr po Svalbarde môžete uvidieť ľadových medveďov, polárne líšky alebo soby. Ľadové medvede sú jednou z hlavných turistických atrakcií súostrovia.

Žije tu takmer 20 druhov morských cicavcov – veľryby, tulene, delfíny, mrože. 60% územia je pokrytých snežnými poľami a ľadovcami. Nachádza sa tu sedem národných parkov a dvadsaťtri národných rezervácií, ktoré zaberajú dve tretiny súostrovia. Priemerná letná teplota je 4-6°Celzia, priemerná januárová teplota je -12 až -16°Celzia.

Tipy na lacnejšiu dovolenku

Tipy na lacnejšiu dovolenku

1.       Buďte lokálnym turistom
Ako často navštevujete turistické miesta a pamiatky vo vlastnom meste? Ak sú vo vašom blízkom okolí zaujímavé miesta, neodkladajte ich návštevu na zajtra. Ak nemáte veľa voľného času a peňazí, práve toto je výborná aktivita. A nemusia to byť iba slávne pamiatky, ale aj miestne malé múzeá, historické budovy, miesta v prírode. Ak o žiadnych neviete, informujte sa v turistickej informačnej kancelárii.
 muži s foťákem
2.       Navštívte národný park
Zbaľte si stan a vyrazte do blízkeho národného parku. Poplatky za kempovanie nebývajú vysoké. Ak nemáte radi kemping, nevadí. V horách sú rôzne chatky, ktoré ponúkajú spoločné ubytovanie. Aj keď budete na izbe viacerí cudzí ľudia, berte to ako príležitosť získať nových priateľov. Na rozdiel od kempovania máte k dispozícii teplú vodu a toaletu.
 
3.       Kúpte si Last-Minute plavbu
Plavby bývajú bežne dosť drahé, ale ak by ste mali zaplniť posledné miesta na palube na poslednú chvíľu, cena výrazne klesne. Žiadny kapitán nechce odplávať s poloprázdnou loďou. A tiež naopak, ak si zarezervujete lístok dosť dlho v predstihu, aj rok, tiež máte možnosť natrafiť na vynikajúce ceny.
 focení mobilem
4.       Nevyberajte si najznámejšie destinácie
Namiesto Mexika cestujte do Guatemaly, namiesto Paríža navštívte Budapešť, zabudnite na Brazíliu, choďte do Bolívie. Tam kam sa zvyčajne cestuje v lete, choďte v zime. Ušetríte peniaze za ubytovanie, stravu. A ak nemáte radi predieranie sa davmi turistov bude to pre vás ideálne.
 
5.       Opatrujte dom
Ubytovanie zvyčajne zhltne značnú časť rozpočtu na dovolenku. A čo tak ubytovať sa zadarmo? Jednou z možností je couchsurfing, keď vás nejaký dobrý človek nechá u seba prespať, a ešte vám aj urobí raňajky. Na pár dní fajn, ale ak chcete v meste ostať aj dva týždne, mohli by ste už byť dobrodincovi na obtiaž. Pre takéto situácie je tiež možnosť, môžete strážiť dom niekomu, kto ide na dovolenku a nechce nechať svoj domov prázdny, prípadne im budete aj opatrovať domáceho maznáčika. Máte zadarmo ubytovanie, kuchyňu v ktorej si navaríte, a kopec času spoznať okolie.

Cestovanie vlakom zadarmo je v prípade niektorých kategórií cestujúcich možné len s preukazom

Benefit cestovania vlakom zadarmo v praxi využívajú viaceré kategórie cestujúcich a vďaka nemu sa tento spôsob prepravy stal ešte o niečo populárnejším ako v minulosti. Sieť železníc je na Slovensku pomerne bohatá, a tak sa do väčšiny turistických destinácií viete dostať vlakom pomerne pohodlne. K ešte väčšiemu spoznávaniu našej krajiny domácimi turistami určite nemalou mierou prispelo aj cestovanie vlakom zadarmo a aj takáto preprava má samozrejme svoje pravidlá. Napr. v prípade seniorov vo veku nad 62 rokov je možné využiť cestovania vlakom zadarmo jedine za predpokladu, že osoba bude registrovaná v databáze a bude jej vydaný preukaz, ktorým dokladuje nárok na využitie takéhoto benefitu a práve ním sa preukazuje kontrole cestovných lístkov počas cestovania.

vlak

Cestovanie vlakom zadarmo je dostupným pre široké spektrum cestujúcich

Pre vystavenie preukazu na účely cestovania vlakom zadarmo je z pohľadu spomínanej vekovej kategórie seniorov potrebné predložiť fotografiu s rozmermi 2 x 3 cm a tá bude súčasťou tohto preukazu. Nezáleží pritom na tom, či bude farebná alebo čiernobiela, no jednoznačne nesmie byť použitá. Fotka musí byť dostatočne ostrá a osoba na nej musí byť jasne identifikovateľná. Majiteľ fotky nesmie mať na nej žiadnu prikrývku hlavy a odfotený musí byť z čelného pohľadu.

železnice

K registrácii je taktiež potrebné predložiť preukaz totožnosti, ktorým sa jeho držiteľ identifikuje a prepravca na základe týchto dokladov vystaví preukaz v lehote niekoľkých dní, ktorý nie je potrebné nijako predlžovať v pravidelných intervaloch ako je tomu napr. v prípade občianskeho preukazu. Následne je cestovanie vlakom zadarmo pre tieto osoby dostupnejším ako kedykoľvek predtým a služby prepravcu môžu využiť bez akéhokoľvek obmedzenia v podobe počtu jázd za určité časové obdobie. Veľmi podobný systéme registrácie je aj v prípade dôchodcov s vekom nižším ako 62 rokov. Fotografia a preukaz totožnosti je nutné dokladovať aj v ich prípade. Jediným rozdielom je nutnosť predložiť potvrdenie o vzniku nároku na konkrétny typ dôchodku. Nemusí sa pritom zákonite jednať len o dôchodok starobný a benefit môžu využiť aj poberatelia predčasného starobného dôchodku či dôchodku vdovského a vdoveckého. Ďalšími skupinami cestujúcich spadajúcich do tejto kategórie sú následne poberatelia invalidného či výsluhového dôchodku. Bližšie informácie nájdete na internetovej stránke https://silverdium.sk/.

Grand Canyon

Grand Canyon

Grand Canyon – Veľký kaňon bol vyformovaný mocnou riekou Colorado. Kaňon je 446 kilometrov dlhý a hlboký cca 1600 metrov. Vďaka tomu že je tak hlboký, majú dno a vrchol rôzne počasie a vegetáciu. Kaňon je vizuálne úchvatný, so zlatými, ružovými a fialovými pásmami hornín. Každé z týchto pásiem je vlastne vrstva zemskej kôry.
grand canyon scénický pohled
Vo Veľkom kaňone preto môžete nájsť kameň ktorý má 2 miliardy rokov! Podľa legendy indiánov z kmeňa Hopi, ľudstvo prišlo na zemský povrch práve cez tento kaňon. Našli sa aj známky toho, že v kaňone žili ľudia už pred 4000 rokmi. Dnes v kaňone žije indiánsky kmeň Havasupai, v peknej oblasti s vodopádom.
 
Dnes kaňon navštevujú milióny turistov. Niektorí  sa iba rýchlo poobzerajú, ale pre tých, ktorí majú záujem vidieť viac, je tu veľa príležitostí. Veľký kaňon si môžete pozrieť z helikoptéry. Prelietavanie hore a dolu popri stranách kaňonu môže byť ako jazda na horskej dráhe.

Môžete prejsť peši dolu na dno, býva to tak dvojdňový výlet, musíte si so sebou vziať veľa vody. Keď ste tam, môžete zostať na ranči Phantom, kde je stanové miesto a jedáleň. Ak chcete, môžete ísť na výlet aj na mulici. Či už pôjdete pešo, alebo na mulici, navštívte dedinu kmeňa Havasupai na západnom konci kaňonu.
 Grand Canyon
Okrem peších túr je úžasný zážitok rafting na rieke Colorado. Vzhľadom k nebezpečenstvu, ak chcete ísť sami, potrebujete špeciálne povolenie od správcu parku. Tiež môžete ísť na týždňový skupinový výlet, ktorý spája rafting aj kempovanie. Skupiny používanú člny, ktoré sú spolu zviazané, a sú dosť veľké aby sa neprevrhli. Takto si môžete užiť pereje bez strachu o život.
 
Jedným z prvých bielych ľudí, ktorí videli kaňon, bol poručík Ives. Napísal: „Vyzerá to akoby príroda chcela aby rieka Colorado nebola nikdy videná. V roku 1869 John Wesley Powell ako prvý Veľký kaňon preskúmal. Pereje rieky Colorado a úzke steny kaňonu boli veľmi nebezpečné. Powell začal s desiatimi mužmi a štyrmi člnmi, keď skončili, boli šiesti a dva člny.