Dovolenka

Grand Canyon

Grand Canyon – Veľký kaňon bol vyformovaný mocnou riekou Colorado. Kaňon je 446 kilometrov dlhý a hlboký cca 1600 metrov. Vďaka tomu že je tak hlboký, majú dno a vrchol rôzne počasie a vegetáciu. Kaňon je vizuálne úchvatný, so zlatými, ružovými a fialovými pásmami hornín. Každé z týchto pásiem je vlastne vrstva zemskej kôry.
grand canyon scénický pohled
Vo Veľkom kaňone preto môžete nájsť kameň ktorý má 2 miliardy rokov! Podľa legendy indiánov z kmeňa Hopi, ľudstvo prišlo na zemský povrch práve cez tento kaňon. Našli sa aj známky toho, že v kaňone žili ľudia už pred 4000 rokmi. Dnes v kaňone žije indiánsky kmeň Havasupai, v peknej oblasti s vodopádom.
 
Dnes kaňon navštevujú milióny turistov. Niektorí  sa iba rýchlo poobzerajú, ale pre tých, ktorí majú záujem vidieť viac, je tu veľa príležitostí. Veľký kaňon si môžete pozrieť z helikoptéry. Prelietavanie hore a dolu popri stranách kaňonu môže byť ako jazda na horskej dráhe.

Môžete prejsť peši dolu na dno, býva to tak dvojdňový výlet, musíte si so sebou vziať veľa vody. Keď ste tam, môžete zostať na ranči Phantom, kde je stanové miesto a jedáleň. Ak chcete, môžete ísť na výlet aj na mulici. Či už pôjdete pešo, alebo na mulici, navštívte dedinu kmeňa Havasupai na západnom konci kaňonu.
 Grand Canyon
Okrem peších túr je úžasný zážitok rafting na rieke Colorado. Vzhľadom k nebezpečenstvu, ak chcete ísť sami, potrebujete špeciálne povolenie od správcu parku. Tiež môžete ísť na týždňový skupinový výlet, ktorý spája rafting aj kempovanie. Skupiny používanú člny, ktoré sú spolu zviazané, a sú dosť veľké aby sa neprevrhli. Takto si môžete užiť pereje bez strachu o život.
 
Jedným z prvých bielych ľudí, ktorí videli kaňon, bol poručík Ives. Napísal: „Vyzerá to akoby príroda chcela aby rieka Colorado nebola nikdy videná. V roku 1869 John Wesley Powell ako prvý Veľký kaňon preskúmal. Pereje rieky Colorado a úzke steny kaňonu boli veľmi nebezpečné. Powell začal s desiatimi mužmi a štyrmi člnmi, keď skončili, boli šiesti a dva člny.