Zaujímavá dovolenka v chladnom prostredí

Skaftafell, Island

Jaskyňa na kraji islandského ľadovca Svinafellsjokull bola vytvorené vysoko stlačeným ľadovcovým stáročia starým ľadom, ktorý obsahuje vzduchové bubliny. Bez prístupu vzduchu ľad jaskyne pohlcuje všetky farby okrem modrej, ktorá sa dobre láme a je viditeľná.

Vďaka tomu je jaskyňa nádherne modrá, a to najmä po daždi, ktorý zmyje sneh z povrchu ľadovca. Jaskyňa pôsobí ako keby ste boli vo vesmírnej lodi. Návštevníci môžu do jaskyne vstupovať cez 7 metrový vchod, ktorý sa zužuje do 1,2 metrového otvoru. Keďže ľadovce sú veľmi aktívne, môžete počuť hlasité praskanie ľadu.
 Skaftafell, Island

Torres Del Paine, Patagónia, Chile

Torres Del Paine v južnej Patagónii je národný park, ktorý sa môže pochváliť krásnymi horami, ľadovcami, jazerami a riekami. Bol vyhlásený za biosférickú rezerváciu UNESCO v roku 1978. Môžete sa v ňom vydať na túru okolo ohromujúcich žulových vrchov, ktoré dosahujú až 2 500 m.n.m..

Je domovom mnohých zvierat, ako napríklad lamy, pštrosy a úchvatné kondory. Tí, ktorí sa rozhodnú park navštíviť, spoznajú výnimočné žulové masívy, tyrkysové jazerá, lesy drevín lenga a rozľahlé pampy.
 Svalbard, Nórsko

Svalbard, Nórsko

Svalbard, resp. súostrovie Špicbergy sa nachádza v Severnom ľadovom oceáne, severne od kontinentálnej Európy. Svalbard je najsevernejšia osada na svete so stálou populáciou, pričom tu žije asi 2 800 obyvateľov. Počas túr po Svalbarde môžete uvidieť ľadových medveďov, polárne líšky alebo soby. Ľadové medvede sú jednou z hlavných turistických atrakcií súostrovia.

Žije tu takmer 20 druhov morských cicavcov – veľryby, tulene, delfíny, mrože. 60% územia je pokrytých snežnými poľami a ľadovcami. Nachádza sa tu sedem národných parkov a dvadsaťtri národných rezervácií, ktoré zaberajú dve tretiny súostrovia. Priemerná letná teplota je 4-6°Celzia, priemerná januárová teplota je -12 až -16°Celzia.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup