Tovar

Recepty na zákusky, ktoré boli známe už v dávnej minulosti

Mnohí z nás si nedokážu svoj život predstaviť bez niečoho sladkého. Ak máme zlú náladu alebo ťažký deň, vo väčšine prípadov sa snažíme naše pochmúrne myšlienky zahnať práve kúskom niečo sladkého a osladiť si tak život. Nezáleží pritom na tom, odkiaľ si tento sladký kúsok zadovážime. Aj keď viacerí uprednostňujú zákusky vyrobené doma, občas ich kupujeme aj od niekoho iného. Recepty zakusky nájdeme na každom rohu – či už tradičné, zdravé alebo úplne nové, ktoré sme doteraz ešte nikdy nevyskúšali.

zákusek

Zákusky a ich história

Zákusky sa vyrábajú už dlhé stáročia. Aj keď sa traduje povera, že domáci obyvatelia hádzali koláče po nepriateľoch v časoch, keď nastalo obliehanie ich mesta, nedá sa presne stanoviť dátum, kedy bol prvý zákusok vyrobený. Predtým, než sa objavil prvý zákusok si však ľudia tiež osladzovali život – napríklad medom či rôznymi bylinami. Výrobky z medu sa vyrábajú tak dlho, ako sú známe účinky medu a jeho použitie. S medom sa v minulosti bezprostredne spájal aj oheň a múka. Spojením múky a medu vzniklo už v 14. storočí medové cesto, z ktorého sa vyrábali medovníky. Medové cesto bolo známe už v starovekom Ríme. Medzi jeden z najstarších koláčov patrí ten, ktorý sa pečie z lineckého cesta. História lineckého koláča siaha približne do 17. storočia a spája sa s poverou, ktorá hovorí o tom, že v minulosti si jedna bohatá kňažná dala zapísať recept na tento chutný zákusok medzi zbierku svojich receptov. Aj keď v minulosti bol recept na linecký koláč presne stanovený nielen čo sa týka postupu, ale aj prípravy, dnes už nájdeme veľké množstvo receptov na jeho prípravu.

zákusky

Recepty na zákusky v súčasnosti

Receptami na zákusky sa to len tak hemží – či už na internete alebo v kuchárskych knihách. V minulosti boli recepty dané striktne, málokedy sa stalo, že bolo možné zameniť určitú ingredienciu alebo výrobný postup za inú činnosť. V súčasnosti si však gazdiné modifikujú recepty podľa toho, ako im to najviac vyhovuje. Nezáleží pritom na tom, či si recept upravujeme podľa toho, čo nájdeme v chladničke alebo od toho, koľko času na pečenie zákusku vlastne máme. Populárnym sa tiež stalo pečenie zákuskov z receptúr z celého sveta. Ak aj vás zaujímajú recepty na zákusky nielen z domácej, ale aj zahraničnej kuchyne, navštívte stránku www.korunnycukor.sk, kde sa dozviete viac.