Otestujte si svoj zrak aj doma!

Je prirodzené, že postupom času a zvyšujúcim sa vekom sa náš zrak zhoršuje. Tento kolobeh a súčasť života bohužiaľ nevieme nijakým spôsobom ovplyvniť alebo mu zabrániť. Avšak, aj napriek tomu existujú genetické predispozície aj v prípade zraku, ktorý sa môže zhoršovať aj v závislosti od iných aspektov, ktoré nijakým spôsobom nezmeníme. V tomto prípade je vhodné aby sme navštevovali očného lekára, alebo aby sme si občas spravili test zraku aj doma. V tomto prípade existuje množstvo testov, ktoré zvládnete aj doma. Medzi takéto testy patrí aj známa amslerova mriežka.

oko

O čom hovorí test – amslerova mriežka?

Tento test zraku sa využíva najmä pri degeneratívnych ochoreniach, resp. zmenách v prípade sietnice. Amslerova mriežka vyzerá ako mriežka, ktorá má vo svojom strede umiestnenú čiernu bodku, na ktorú sa pozeráte jedným okom. Amslerova mriežka sa umiestni od vás vo vzdialenosti cca 20 centimetrov. Následne si zakryjete jedno oko. Druhým okom sa zapozerajte do čierneho bodu. Následne môžu nastať určité zmeny, ktoré by sa naozaj nemali vyskytnúť. V prípade, že sa vám bude zdať, že sa mriežky určitým spôsobom inak zafarbili alebo sa skrivili, mali by ste určite navštíviť očného lekára. V tomto prípade by ste počas testu mali vidieť všetky časti mriežky rovné a bez žiadnych farebných zmien. Týmto pádom môžeme hovoriť o zdravom oku. Samozrejme, že vďaka týmto testom nie je vhodné a je priam nemožné stanoviť hneď konkrétnu diagnozu a určiť defekt, ktorý sa vyskytol na zdraví oka. Testy, akým je aj amslerova mriežka, patria medzi orientačné.

hnědé oko


V každom prípade by ste mali navštíviť očného lekára, ktorý vám spraví ďalšie potrebné vyšetrenia. Testy zraku však predstavujú naozaj dôležitú súčasť preventívnych prehliadok, pretože dôkazu včas zistiť možný problém, ktorý sa na zraku vyskytuje. Testy, ktoré si môžete vyskúšať doma vám dokážu orientačne ukázať to, v akom stave máte svoj zrak, prípade vám potvrdí pochybnosti, ktoré o svojom zraku mate. Avšak, nemusíte hneď pri určitej nejasnosti panikáriť, ak sa vám niečo nezdá, určite kontaktujte svojho doktora. V prípade, že vás test zraku ako amslerova mriežka oslovil, neváhajte a navštívte internetovú stránku https://www.ivio.clinic/ocnymagazin/, kde nájdete množstvo dostupných informácií, ktoré vám v tomto prípade dokážu naozaj pomôcť.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup