Www

Čo je to elektronické bankovníctvo?

Elektronické bankovníctvo,, má viacero foriem a asi medzi najznámejšiu z nich patrí internet banking. Pravdepodobne ste už o ňom počuli, no ak predsa len nie, v skratke vysvetlím, o čo ide.

peníze

V internet bankingu dokážete spravovať celý váš účet. Sami si realizujete platby cez internet, spravujete si trvalé príkazy, viete si nastaviť denný limit na kreditnej či debetnej karte a taktiež si môžete zvoliť, od akej sumy chcete dostávať SMS notifikácie. A stačí vám na to pár kliknutí myšou.

Každá banka má vlastnú internetovú stránku, vďaka ktorej sa môžete do internet bankingu prihlásiť. Prihlasovacie údaje dostanete automaticky pri vytvorení účtu na danej pobočke. Nakoľko takéto prihlasovanie býva zdĺhavejšie, pretože musíte z papiera opísať prihlasovacie meno a heslo, každá banka má taktiež vytvorené mobilné aplikácie, pomocou ktorých môžete tiež využívať túto formu bankovníctva. Mobilné aplikácie bývajú zväčša prehľadnejšie a je to tam i značne zjednodušené.

Možno si poviete, že ste stará škola a radšej platby zrealizujete priamo na pobočke, lebo je to bezpečnejšie. Áno, je pravda, že internet môže byť nebezpečným nástrojom, ak ho neviete správne používať. No každá banka dbá o bezpečie svojich klientov, takže pred odoslaním platby musíte zadať SMS kľúč, ktorý vám príde na váš mobilný telefón, prípadne napíšete číslo, ktoré sa vám zjaví na čítačke. Záleží to od toho, ako to majú nastavené.
Platbu uskutočníte z pohodlia domova a navyše máte skvelý prehľad o vykonaných transakciách.

platební karta

K ďalším formám elektronického bankovníctva patrí napríklad homebanking, ktorý využívajú najmä podnikatelia na zrealizovanie platobných príkazov, a e-mail / mail banking, pomocou ktorého zasiela banka klientovi prehľad o stave jeho účtu.
A na záver, ak sa pýtate, na čo je toto všetko vlastne dobré, tu sú tri výhody elektronického bankovníctva:

  • ušetrenie času,
  • dobrý prehľad o stave účtu,
  • jednoduchá komunikácia s bankou.