Aké farby a vône sú najvhodnejšie pre váš domov?

Zrak a čuch sú dva zmysly, ktoré v nás vyvolávajú prvý dojem. Ak ich vhodne skombinujeme vytvoríme ten najlepší jednotný zmyslový vnem. Pre vytvorenie optimálneho efektu v našom dome či byte je preto dobré mať vedomosti o tom, ktoré kombinácie sú najlepšie:

tyčinky
 
Vstupná chodbička alebo predsieň
Vo väčšine domov alebo bytov je predsieň dosť tmavým miestom aj kvôli absencii okien. Ak je to tak aj vo vašom prípade, je dobré zvoliť jemné, svetlé, pastelové farby stien a svetlý nábytok. Napríklad: mentolovo zelenú, svetlošedú či broskyňovú.
 
Vstup do vášho domova je úplne prvým vnemom, ktorý zapôsobí na akéhokoľvek vášho hosťa. Preto by aj vôňa mala byť ľahká, pokojná a príjemná. Odborníci sa zhodli, že najlepšou voľbou je pomarančová alebo škoricová. Obe pôsobia povznášajúco, znižujú srdcovú frekvenciu a stres. Navyše vyvolávajú príjemné spomienky na detstvo a vianočné pečenie s rodičmi alebo starými rodičmi.

kuchyň
 
Kuchyňa a jedálenský kút
Tak ako všetko ostatné, aj farby interiéru podliehajú módnym trendom. Preto sa často inšpirujeme či už u známych alebo na internete a ani kuchyňa nie je výnimkou. Pri nej vo všeobecnosti platí pravidlo, že čím je kuchyňa menšia a tmavšia, tým viac sa hodia svetlejšie farby a čím je väčšia a s vhodnou orientáciou okien, tým viac si môžete dovoliť použiť aj tmavé farby. Teplé a jemné farby ako sú svetložltá, pomarančová a svetločervená podporujú chuť do jedla, zatiaľ čo modré a zelené tóny navodzujú dojem chladu a neosobnosti.
 
Vôňa v kuchyni by mala byť hlavne nevtieravá aby sa nebila s lákavými vôňami jedál. Preto by ste mali zvoliť iba niečo veľmi decentné ako napríklad jemné tóny vanilky, citrónu alebo bergamotu.
 
Spálňa
Spálňa je miestnosťou vo vašom dome kde pravdepodobne trávite najviac času. Preto by ste si mali vybrať farbu, ktorá na vás pôsobí príjemne a relaxačne a viete, že si pri nej určite oddýchnete. Do spálne sa doporučujú hlavne studené odtiene akými sú zelená alebo svetlomodrá. Ale fantázii sa medze nekladú a ak sa vám dobre spí aj vo svetlosivej alebo tyrkysovo zelenej tak si vyberte presne to čo vám vyhovuje.

postel
 
Medzi relaxačnými vôňami jednoznačne vedie klasická levanduľová. Ak stavíte na ňu, zvolíte si veľmi dobre. Príjemný pocit intimity a útulného priestoru vyvoláva aj jemná vôňa jazmínu. Pri jej dávkovaní ale buďte opatrní, stačí skutočne len jediná kvapka a prevoniate ňou celú miestnosť.
 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup