Zamestnanec alebo podnikateľ?

Tak ako každé povolanie aj tieto dve ani nie povolania, ale skôr smery majú svoje charakteristiky. Výhody a nevýhody. Všetko má svoje pre a proti. Klady a zápory. Plusy a mínusy. Rozhodnutie potom záleží už len na človeku samotnom. Či sa vydá na dráhu samo živiteľa ale bude plniť príkazy od svojho nadriadeného už do konca svojho života. A ten môže byť sakra dlhý 😀

práce

Výhody zamestnanca:
1.       Zamestnanec má voľno vtedy, keď si povie. Nemusí riešiť, či ho bude mať kto zastúpiť a môže si naozaj vypnúť telefón cez dovolenku. Čo si podnikateľ nemôže dovoliť, pretože by mu ušli možno dôležití klienti.
2.       Keď ho zamestnanie nebaví, môže sa zodvihnúť a dať výpoveď. Výpovednú lehotu vydrží a môže sa zamestnať niekde úplne inde. Zamestnanie môže meniť každú chvíľu a neriskuje, že príde o všetko.

podnikání

3.       Nestará sa o ekonomické záležitosti. Všetko vyrieši jeho účtovníčka alebo v jeho firme. Netvrdím, že podnikateľ si všetko robí sám (účtuje a podobne), ale určite s tým má oveľa viac starostí ako obyčajný rádový zamestnanec.
4.       Nemá hlavu v smútku z toľkých starostí. Jednoduchšie povedané, má toho na starosti oveľa menej. Môže tráviť viac času s rodinou a kamarátmi. Nemusí sa starať o to, či mu prosperuje celý podnik, ale stará sa len o svoje miesto v podniku. Nemusí sa báť, že príde aj o rodinný dom. Najviac môže prísť o pracovné miesto, ktoré si v dnešnej dobe nájde poľahky.

Výhody podnikateľa:
1.       Pracuje na svojom vlastnom majetku a kapitáli. Čím viac sa snaží, tým viac bude mať. Sú to jeho peniaze a keď sa rozhodne môže ich všetky minúť a podnik zrušiť. Je sám sebe pánom. Nepracuje na niekoho iného, kto by mu mohol šliapať po krku. Celé dni môže pracovať z domu a nikomu sa to nebude zdať divné. Nikomu sa nemusí zodpovedať. Nikto ho nekritizuje. Nikto nad ním nestojí. Čo pri zamestnancovi je samozrejmé.
2.       Môže si za svoje peniaze v podnikaní kúpiť aj auto a odpísať si ho. Zníži mu to náklady a nemusí platiť tak vysokú daň. Je to výhodné a môže si takto kúpiť aj auto na súkromné účely a len občas ho použiť na firemné účely.
3.       Vie si viac dovoliť. Viac nakúpiť. Má totiž väčšinou väčší balík peňazí ako obyčajný zamestnanec. Svojej rodine a deťom môže dopriať oveľa viac ako rádový zamestnanec. Tým pádom môže mať aj viac detí, pretože ich dokáže uživiť.

working

Ak aj po tomto článku ešte stále váhate, hoďte si mincou. Keď bude minca na svojom vrchole, vy sa pristihnite pri tom, že v nejakú možnosť dúfate. To znamená, že to nie je päťdesiat na päťdesiat, ale jeden variant prevažuje. A vy už viete ktorý J


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup