Moje dieťa fajčí

Povedzme si pravdu. Asi každý v detstve alebo puberte vyskúšal cigarety. Či už zo zvedavosti alebo preto, aby zapadol do partie sa skôr či neskôr s fajčením stretne. Je už len na ňom, ale aj na výchove, ktorú mu z domu dali rodičia, či s tým bude pokračovať, alebo to zostane len v medziach skúšania a zvedavosti.
teenageři na schodech
Čo ale robiť, ak už zistíte, že fajčenie nie je pre vaše deti žiadnou novinkou, a že sa mu venujú dosť pravidelne a často? Prvou reakciou u každého druhého rodiča by bol asi hnev, krik či nebodaj bitka. Agresívnym správaním a vyhrážkami ale nedosiahnete absolútne nič, skôr naopak. Deti, hlavne v pubertálnom veku budú na vaše negatívne správanie reagovať rovnako negatívne a vaša snaha by dosiahla úplne opačný efekt ako ste očakávali.
 
Ako sa teda zachovať?
Pre žiadneho rodiča nie je príjemné zistenie, že jeho dieťa si ničí zdravie akýmkoľvek spôsobom. Či už je fajčiarom sám rodič, alebo nie, je potrebné zachovať pokoj a konať rozvážne. Reagovať plný emócií hneď ako zistíte, že je dieťa aktívnym fajčiarom by nebolo rozumné. Nechajte preto prvé nahromadené emócie, hnev či sklamanie vyprchať a začnite konať až keď budete pokojní.

S mladým fajčiarom je určite potrebné porozprávať sa a zistiť, prečo to vlastne robí. Či je to kvôli partii kamarátov, alebo mu to jednoducho chutí. Skúste nájsť čo najviac argumentov, ktorými mu budete chcieť demonštrovať, prečo to nie je správne.

Treba si ale uvedomiť, že ak ste vy sami fajčiarmi, bude to o to ťažšie, pretože obhajovať argumentmi o škodení fajčenia na zdravie, keď si ho vlastne ničíte aj vy sami, bude asi dosť náročné. Najlepším riešením v tomto prípade by bola dohoda, že skončíte s týmto zlozvykom obaja. Ak bude dieťa vidieť odhodlanie a snahu u vás, môže to povzbudiť aj jeho.
slečna u okan
Ak si stanovíte pravidlá o tom, že nebudete fajčiť, mali by ste ich striktne dodržiavať aj vy. V každom prípade je potrebná dôvera a veľa spoločnej komunikácie. Ak keď sa pubertiaci tvária, že rozhovory s rodičmi sú to posledné, po čo túžia, v skutočnosti potrebujú cítiť, že ste tu pre nich kedykoľvek budú potrebovať. Ak sa budú snažiť obe strany, je veľmi pravdepodobné, že sa dostanete k úspešnému cieľu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup