Financie

Plánujete novú klimatizáciu? Povieme vám koľko vás to bude stáť, aj ako ju prevádzkovať

Investícia do novej klimatizačnej jednotky môže naozaj niečo stáť. Moderné technológie však zároveň prinášajú aj omnoho vyšší komfort, lepšiu reguláciu chladenia a ďalšie nápomocné smart funkcie, ktoré môžu priniesť úsporu energií alebo optimalizáciu prevádzky. Koľko však nová klimatizácia priemerne stojí a ako ju následne prevádzkovať, aby ste vyťažili maximum?

klimatizace

Cena klimatizácií

Do úvodnej investície na zriadenie efektívneho chladenia v priestoroch vchádza viacero faktorov. Cena samotného klimatizačného zariadenia závisí od výkonu, funkcií, ale aj preferovanej značky. Oveľa lacnejšie sú napríklad mobilné klimatizácie, v porovnaní s tými pevne zabudovanými ale prinášajú menší výkon a efektivitu. Pokiaľ chcete mať svoje nové klimatizačné jednotky odborne a kvalitne namontované, počítajte do úvodnej ceny aj náklady na odbornú montáž, ktorá sa väčšinou odvíja od náročnosti inštalácie, ako aj počtu jednotiek. Na miestnosť rozlohy 20 m2 budete potrebovať výkon asi 2 kW, pričom – cena klimatizácie s montážou je v tomto výkonovom rozmedzí asi medzi 900 až 1500 EUR. Pri mobilnej klimatizácii s podobným výkonom môžete počítať s cenou medzi 350 až 600 EUR. Klimatizácie prestížnych značiek, ako je Panasonic, Daikin alebo Mitsubishi Electric môžu zase stáť aj okolo 3000 EUR, avšak úsporné modely vám investíciu vrátia zázračne nízkou spotrebou približne 20 EUR za sezónu.

klimatizacni jednotka

Čo je dôležité pri prevádzke?

Pri prevádzke klimatizácie postupujte podľa inštrukcií od odborníkov alebo v návode a spoznajte v prvom rade možnosti a funkcie, ktorý daný model má. Odporúča sa udržiavať teplotu v miestnosti okolo 24 – 26 °C. Vetranie bude v prípade, keď máte klimatizáciu pustenú, spôsobovať úniky ochladeného vzduchu a prílev teplého vzduchu z vonkajšieho prostredia. Efektívnejšie je preto mať zatvorené okná, prípadne môžete zatiahnuť žalúzia či iné formy tienenia. Smart funkcie klimatizácie a jej smart regulácia podľa vonkajšej teploty, hodiny alebo časti dňa umožní ešte viac zefektívniť a optimalizovať výkon a prispieť tak k úspornejšiemu chodu a celkovo nižším nákladom.