Vírusy, hrozba dnešného internetu

                Čo to vlastne počítačový vírus je? Ide zvyčajne o malý a jednoduchý program, ktorý vám dokáže napáchať mnoho škôd. Jednou z jeho vlastnosti je aj to, že takéto vírusy sa dokážu šíriť aj samé. Pre lepšie pochopenie si predstavte, že existuje vírus, ktorý sa dokáže šíriť vzduchom. Ľudia, ktorí nemajú nejakú ochranu, ako napríklad očkovanie(v PC to môže byť antivírus), tak ich to napadne. Preto je veľmi dôležité mať zabezpečený počítač, aby nenastala takáto situácia.
modré nápisy
História  
Prvý počítačový vírus sa nazýval BRAIN, vytvorili ho v roku 1986 dvaja Pakistansky bratia Basit a Amjad Faroog Alvi. Následne sa počet vírusov od tohto roku zvyšoval. Preto v roku 1988 vznikol prvý antivírus s názvom VirusScan. Od roku 1995 sa začali vírusy rozširovať vo veľkom a to vďaka tomu, že sa zamerali na operačný systém Windows, ktorý bol v tej dobe veľmi rozšírený. Preto vznikali rôzne vírusy a pre lepšie rozlíšenie sa často pomenovali podľa toho čo spôsobovali.
mapa světa
·         SPAM  
Predstavuje vírus, ktorý má užívateľa hlavné obťažovať a prípadne zneužívať ich osobné údaje. Prípadne zaberajú priestor emailového konta.
 
·         HOAX
Je to falošná správa, môže sa jednať o nejakú výhodnú ponuku, správa o hrozbe a pod., typickým znakom hoaxu je to, že od užívateľa požaduje, aby správu šíril ďalej.
 
·         MALWARE
Taktiež sa môže preložiť ako „zlomyseľný“, preto je označovaný ako škodlivý softvér. Pod túto kategóriu spadajú spyware, adware a taktiež aj trójske kone. Takýto vírus sa často dostáva do počítača hlavne cez internet pri prezeraní nejakých škodlivých stránok. Preto treba mať stále na zreteli, aké stránky navštívite. Neodporúča sa klikať na všetko čo vidíte…
bílá klávesnice
 
·         SPYWARE
Tento vírus má za úlohu špehovať/sliediť a tým pádom aj získavať rôzne informácie. Ako sú napríklad čísla kreditnej karty, heslá a rôzne citlivé údaje. Do počítača sa dá dostať zvyčajne tak, že si to užívateľ sám nainštaluje.
 
·         TRÓJSKY KOŇ
Bežné sa jedná o deštruktívny program, hlavnou úlohou je škodiť. Prvý trójsky kôň sa nazýval AIDS, ktorý vznikol v roku 1989.
 
 
·         ADWARE
Dal by sa preložiť ako reklama/inzercia. Jeho úlohou je zobrazovať rôzne reklamy resp. sťahovať podobné materiály. Často ich využívajú spoločnosti, ktoré dostávajú za každé kliknutie na reklamu peniaze.
 
Všetky tieto vírusy sú dostatočné nebezpečné alebo veľmi otravné. Dokážu spôsobovať rôzne problémy ako krádež identity. Preto je veľmi dôležité mať svoj počítač a údaje zabezpečené. Na takéto zabezpečenie sa využívajú rôzne antivírusy. Nabudúce si môžeme predstaviť niekoľko programov na vašu ochranu.
 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup