Umývanie vlasov bez šampónu. Mýtus alebo realita?

Používanie šampónov sa rozmohlo v priebehu 70. rokov minulého storočia. Vtedy reklamy sľubovali nádherné lesklé vlasy s objemom a konzumná spoločnosť sa pustila za týmto trendom. Následne sa akosi pozabudlo nato, načo to bolo v skutočnosti dobré, no to už takmer každý využíval tieto služby. Nemôžeme však zavrhnúť opodstatnenosť šampónu. Zrekapitulujme si jeho plusy:

vlasy

1.      Zabezpečí vlasom vôňu, o ktorú sa mnohí pri výbere šampónu opierajú,
2.      Dodá vlasom objem a lesk, ktorý tak veľmi sľubujú reklamy,
3.      Umožní ľahšie rozčesávanie.

Toto všetko samozrejme platí pod podmienkou, že si vyberiete správny šampón bez zbytočných chemikálií, ktoré Vašim vlasom a pokožke viac škodia, ako sú na úžitok.

šampon

Teraz na umývanie bez šampónu, ktoré zatiaľ nie je v povedomí širokej verejnosti, najmä kvôli spoločnostiam predávajúcim doplnky pre vlasy. Jeho jedinou nevýhodou sú počiatočné týždne. Pretože vlasy sa prirodzene mastia, budete často bojovať s tým neprijemným pocitom záťaže na hlave. Je to kvôli tomu, že každé umytie vlasov – aj menej agresívnym šampónom – pokožku a vlasy odmastňuje, často vysušuje. Telo na toto reaguje zvýšenou tvorbou týchto telových olejov, načo vy reagujete ďalším umytím vlasov. Po vystúpení z tohto cykla budete svoje rozhodnutie ľutovať, o pár týždňov to bude oslobodenie. Prečo metóda bez šampónu?

1.      Vlasy sa pomalšie mastia – menej časté umývanie znamená menej rozštiepených končekov, menej vypadávania (hoci mne práve vtedy začali vypadávať) a ostanú hustejšie

2.      Mainstreamové „hnutie“ pre umývanie vlasov bez šampónu doporučuje používať sódu bikarbónu, ktoré je mimochodom výborným čistidlom. Podľa mňa je jej použitie príliš invazívne – nemá správne pH, vysušuje a oberá vlasy o vzácne oleje.

balzám

3.      Šetrí peniaze – už nikdy nebudete musieť vyhodiť ani cent na šampóny

4.      Šetrí miesto v kufri – na dovolenku Vám zrazu postačí obyčajný hrebeň

5.      Žiadne zbytočné chemikálie

Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že pokiaľ máte krátke vlasy a začnete sa umývať bez šampónu, zmenu takmer nepocítite. V tomto prípade je pravidlom, že čím dlhšie sú vlasy, tým ťažší je prechod na takúto alternatívnu formu starostlivosti o vlasy. Netreba sa ničoho báť, veď ľudské telo sa prispôsobilo aj horším veciam.

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup