Predjama, hrad v skale

Nachádza sa v malej slovinskej dedinke Predjama. Táto úžasná renesančná pevnosť postavená v jaskyni, nie je vôbec taký hrad, aké poznáme. Tento starobylý hrad nemá cimburie, luxusné interiérové dekorácie, alebo rafinované detaily, ale aj tak je to v mnohých smeroch zaujímavé miesto. Prvá vec, ktorá priťahuje pozornosť, je umiestnenie hradu. Na prvý pohľad sa môže skutočne zdať, že hrad je vytesaný priamo zo skaly. Úžasný pocit vyvoláva aj kontrast medzi čiernymi útesmi a bielymi stenami hradu.

hrad
 
"Predjamski Grad", čo v slovinčine znamená "hrad pred jaskyňou", bol postavený okolo 12. storočia. V tom čase bola architektúra silne ovplyvnená prvkami gotického štýlu. Nasledujúce stáročia bol hrad vo vlastníctve vysoko postavených rodín.
 
Najznámejším z nich je lúpežný barón Erazem Lueger, ktorý hrad vlastnil v druhej polovici 15. storočia. Rebelujúci rytier Erazem, ktorý bol synom imperiálneho guvernéra z Terstu, zabil veliteľa cisárskej armády, aby pomstil smrť svojho najlepšieho priateľa a nútil kráľa, aby nariadil jeho uväznenie. Po tom, ako sa dozvedel o kráľových plánoch, sa Erazem ukryl v starom hrade Predjama. Neskôr sa odvážny rytier spojil s Matejom Korvínom v snahe kradnúť majetky bohatých habsburčanov. Samozrejme kráľ poslal veľké množstvo vojakov do Predjamy, aby chytili Erazema, živého či mŕtveho. Celý rok Frederikove vojská nedokázali dokončiť svoju misiu. Počas tejto doby sa Erazem vysmieval vojakom napríklad tým, že na nich hádzal vedrá plné čerešní. Všetko sa zmenilo keď vojaci podplatili jedného z Erazemových služobníkov. Ten im mal oznámiť, keď bude jeho pán na toalete, ktorá bola na hornej úrovni hradu. Na to miesto vystrelili guľu z kanóna a Erazema zabili.

zámek
 
Hrad Predjama je 5-poschodová budova s 15 izbami. Bol dvakrát prestavaný, po tom, čo utrpel značné škody v dôsledku vojny medzi Erazemom a cisárom Frederikom III, a po tom, ako bol zničený zemetrasením. Hrad v dnešnej podobe bol postavený v roku 1570 v renesančnom štýle a považuje sa za skutočné majstrovské dielo.

slovnikso
 
V súčasnosti sa na zámku konajú rôzne udalosti, ako napríklad každoročný stredoveký turnaj v júli, ktorý je pomenovaný po Erazemovi.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup