Jednu z najväčších ruských bánk zachraňuje centrálna banka

Vadim Belayev, začiatkom osemdesiatych rokoch sa preslávil ako obchodník s hodinkami na čiernom trhu, teda ešte v Sovietskom zväze. Neskôr sa stal finančníkom a majiteľom banky Otkritie, ktorá sa vyprofilovala ako líder na postsovietskom trhu. V Rusku bola taktiež titulovaný ako podnikateľ roka a seba popisoval ako „Risk-taker“, teda ten, čo sa nebojí riskovať. Jeho banka sa dostala do problémov potom, čo prišlo k spusteniu vkladov, následne kontrolu nad samotnou bankou prevzala centrálna banka. Pravdepodobne ide o jednu z najväčších záchran v histórii Ruska.

mince

Ruské bankovníctvo sužujú veritelia so zlými pôžičkami a s nedostatočným kapitálom a rezervy banky, ktoré fungujú ako centrá pre pranie špinavých peňazí pre vplyvných podnikateľov. CBR začala kampaň na vyčistenie odvetvia, pričom prevzala bývalé nedotknuteľné banky so silnými akcionármi a klientmi. Od roku 2013 bolo zatvorených viac ako 300 bánk.
 
Otkritie rástla rýchlo z malej predošlej banky získanej v roku 2006. Rýchlo sa rozšírila, prevzala niekoľko ďalších veriteľov, dôchodkový fond a diamantovú baňu, taktiež sa chystá získať ruského najväčšieho poisťovateľa Rosgosstrakh. Rusko sa dostalo do recesie v roku 2014, napriek tomu krajina funguje relatívne dobre. Banka viac ako len zdvojnásobila svoje aktíva prostredníctvom obchodov, ktoré pomohli Rosneftu, štátnemu ropnému gigantovi postihnutému sankciami, refinancovať dolárové pôžičky a kúpiť 74% ruskej suverénnej emisie euro-dlhopisov za 831 mld. Rubľov (14 mld. USD). Minulý rok CBR menoval Otkritie jednou z desiatich "systémovo dôležitých" bánk.

zlato
 
Problémy v banke nastali potom, čo sa jej veritelia dozvedeli o jej nestabilite, následne tak začali rapídne vyberať svoje vklady, navyše hodnotenie banky sa prepadlo na rating BBB-, čo spoločnosť ešte viac zasiahlo. Obrovskú ranu utŕžili veritelia spoločnosti ešte v júly, keď razom vybrali 435 mld. Rubľov (7,4 mld. USD,)  čo predstavuje 18 % záväzkov spoločnosti. Banka prevzala pôžičku od CBR vo výške 330 mld. Rublov a otvorila núdzové úverové linky.
Situácia sa môže vyvíjať dobrým smerom, pokiaľ nenastanú väčšie systémové kolapsy. 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup