Jakutsk – exotica, exotica

Stačil mi rok na to, aby som stratil farbu, výrazne schudol, znenávidel toto miesto, celý  režim, celý štát a ľudí v ňom. Pútavá reklama? Však?

jeskyně


 


 


A čo je na tom zábavné i poučné? Dnes toto miesto milujem, snívam o ňom a obľúbil som si  miestnych. To je ale obrat. Nebol som tam http://www.trencin.sk/73721 ako turista. Videl som veľa z toho, čo turista nevidí. A po pravde, mám rád také (ne)turistické výlety. Žil som rok na Sibíri, presnejšie v Jakutsku (Sakha respublika Jakutia), v meste Aldan – 470 km juhozápadne od hlavného mesta Jakutsk a asi 600 km severne od hraníc s Čínou.


            Choďte tam! Veľa sa naučíte a spoznáte. Sú to ozaj https://extip.sk/zabavne-ale-hlavne-poucne-vylety


Ak ste dobrodruh a nechýba vám zmysel pre humor, bude to zábavné i poučné. Ak nie ste ani dobrodruh a nemáte kto vie aký zmysel pre humor, nevadí. Po absolvovaní tejto cesty sa z vás dobrodruh zo zmyslom pre humor, verím stane. Je čo pozerať a čo zažiť. Ak mate rád panenskú prírodu, sneh a prekvapenia ste na správnom mieste. Mesto bolo založené ako kozácka pevnosť v roku 1632. Ak chcete mať fotku s Leninom ukazujúc ten správny smer a zároveň zažiť sibírsku exotiku, ste na správnom mieste. A to všetko pri napr. -40 stupňov celzia. Jakutsk je najchladnejšie mesto sveta. Ľudia predsa žijú aj tam. A majú dokonca aj teple letá. Krátke, ale teplé.


Viac o krajine


Stojí za to preplaviť sa riekou Lena, ktorá je najvýchodnejšia spomedzi troch sibírskych veľtokov, ktoré sa vlievajú do Severného ľadového oceánu. Je to naozaj veľká rieka. Jej názov je odvodený od miestneho jazyka Evenkov Elynu-Ene a znamená Veľká rieka. Nič proti Dunaju, ale Dunaj je oproti nej riečka. Lena je zároveň cesta. Ako v zime, tak aj v lete. Okrem obdobia kedy sa ľad topí a obdobia, kedy ešte nie je dostatočne zamrznutý. Vtedy na čas zamrzne doprava. Nie je možné premávať po nej i cez ňu.

zima


            Zaujímavé sú nielen teploty v zime a komáre v lete. Nepozerajte sa len na  pozostatky bývalého režimu, na sochy, mamuty, stavby a sobi. Všímajte si ľudí – tie tváre – rusi, jakuti, evenkovia, čukti… Začnite sa s nimi jednoducho rozprávať – v autobuse, na zastávke, v obchode… hoc aj po slovensky. Ste hneď v krajine nielen telom, ale i duchom. Nesľubujem len samé príjemné rozhovory  a príjemných ľudí. Niekedy ani deň neprikryje problém s alkoholom. No poučné to minimálne bude.


Choďte tam a užite si Prazdnik vesny a truda – Sviatok jari a práce. Vlastne akýkoľvek sviatok. Odporúčam Sviatok práce a začiatkom mája, keď sa topí ľad, môžete zažiť ľadochod, kedy sa topí ľad na Lene. A vôbec to nie je pochmúrne. Jakutsk hýri farbami a to nielen bielou.


Hlavne na sviatok YSACH – zimný a letný slnovrat. No – waw. Je to miestna promenáda kožuchov, kožušín, sobov, pastierov, ich rodín a generácií. Jakuti boli bojovým národom, ktorý sa živil hlavne lovom. A Oloncho – hrdinské eposy sibírskych Jakutov. Možno si spomeniete na Homéra, avšak tu žije v sibírskej obdobe podnes. 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup