Drahé akcie, lacné komodity. Kam investovať v roku 2018?


Kupujte akcie, (aj keď) sú drahé
Zdanlivo nelogickú vetu treba vysvetliť. Ani jednu z posledných známych finančných kríz nespôsobilo to, že boli akcie drahé. Finančná kríza spúšťa výhľad na spomalenie ekonomiky a následné recesie. Tá tu však stále nie je. Naopak, ekonomický rast naprieč svetom naberá na sile a predpovede nadnárodných organizácií, ako sú napríklad OECD alebo Medzinárodný menový fond, verí v jeho zotrvanie aj v nasledujúcom roku. Nie je teda žiadny dôvod nemať akcie, či akciové fondy vo svojom portfóliu.

peníze

Dlhopisy: mnoho nepriateľov, málo pozitív
Dlhopisy majú dvoch nepriateľov. Zvyšovanie úrokových sadzieb a infláciu. Zvyšovanie úrokových sadzieb zo strany centrálnych bánk so sebou prináša aj postupné zvyšovanie úrokov na sporiacich účtoch a ďalších pevne úročených vkladoch. Pri súčasných nízkych výnosoch štátnych dlhopisov je otázkou ako veľkú rizikovú prémiu je investor ochotný za znižujúci sa „nadvýnos“ zo strany dlhopisov prijať.

kalkulačka

Cash je king
V minulých rokoch, pri nulových úrokových sadzbách bol cash považovaný za synonymum pre sprosté slovo. Je po pochopiteľné. Úrokové sadzby boli na nule a k tej sa blížili tiež úroky pevne úročených vkladov. Politika nízkych úrokových sadzieb hnala nahor akcie i dlhopisy, a tak nebolo žiadúce nechávať na sporiacich účtoch alebo v konzervatívnych podielových fondoch vyššie sumy. Situácia sa pozvoľna mení. Centrálne banky začínajú sadzby zvyšovať a pri všetkých rizikách, ktoré sú na akciových a dlhopisových trhoch prítomné, nie je od veci zanechať časť prostriedkov práve v cash a vyčkať.

Komodity sú v globále lacné
Komodity sú skutočne svetom, ktorý si zaslúži pozornosť. Ak zmeriame súčasnú hodnotu týchto reálnych aktív s hodnotou amerického akciového indexu, zistíme, že komodity sú voči akciám dokonca najlacnejšie. „Na vine“ sú z tohto pohľadu najmä poľnohospodárske komodity. Ceny kukurice, pšenice alebo napríklad kakaa sú blízko svojich niekoľkoročných miním, a to aj napriek tomu, že dopyt po týchto komoditách stále rastie.

graf
 
 
Bez poistky sa nezaobídete
Nezabudnite sa zaistiť proti možnému poklesu trhov. Časť poistiek je už zakomponovaná v predchádzajúcich odstavcoch. Môžeme pridať ešte investíciu do drahých kovov, ktoré majú v prípade paniky na akciových trhoch schopnosť rásť. 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup