Čo nesmie chýbať správnemu rybárovi?


Tento novodobý fenomén čoraz viac naberá na sláve a existujú názory, že je v dnešných dňoch piatym najobľúbenejším športom na svete. Ľudia ho obľubujú hlavne vďaka jeho oddychovej stránke a z pýchy, ktorá ich v momente zavalí z majestátneho úlovku.

prut

Na takúto záľubu však nestačí len prútik s háčikom. Prvoradá je samozrejme udica, ale základom je nachystať si väčšiu sumu peňazí aj na ostatné veci. Začnime tým, že sa treba zastaviť na rybársky zväz, podať si prihlášku a úspešne realizovať skúšku –  vstupný test z uvedenej problematiky. Každý rybár by mal teda vedieť aspoň väčšinu sladkovodných druhov, ktoré sa vyskytujú v jeho okolí. Mal by ďalej vedieť, kedy je ich odchyt vhodný, obdobia rozmnožovania a podobne. Za prvý poplatok sa skrátka počíta vystavenie rybárskeho preukazu.

Ak ste to ešte stále nevzdali, môžete sa veselo pustiť do nákupov rybárskej výbavy. Už na začiatku je spomenuté, že tento koníček naozaj nie je lacná záležitosť. Len tak pre zaujímavosť – priemerný rybár utratí na svoju výstroj viac než tisíc eur. Samozrejme, dá sa nakúpiť aj lacnejšie, ale po čase nejeden milovník rýb zistí čo je najlepšie a zvolí si oveľa kvalitnejšie vybavenie.
Začneme klasicky – treba pevnú udicu, navijak, lanko a háčik. Poznáme neskutočne veľa kategórií udíc a ich rozdelenie závisí od druhu a hmotnosti rýb.

návnada

Navijak slúži ako verný pomocník pri navíjaní lanka pri možnom úlovku. Existuje tiež mnoho druhov laniek. Napríklad pri love dravcov je vysoká pravdepodobnosť, že sa jemný vlasec vplyvom ostrých zúbkov prederie, a preto sa preferujú oceľové lanká potiahnuté plastom alebo kevlarové lanká. Háčik vyberáme opäť podľa určitého druhu ryby. Pre lov kaprov sa volí najčastejšie háčik s lopatkou, pre zubáčov dvojháčik a špeciálny trojháčik sa používa s mŕtvou návnadou menšej rybky slúžiacej ako korisť pre dravce (šťuka, sumec). 

rybářské pomůcky

Pre uschovanie potrieb treba väčší vak obdĺžnikového tvaru a v ňom usporiadané tzv. organizéry. Sú to malé porozdeľované jednoduché krabičky z plastu, do ktorých ukladáme najčastejšie rôzne návnady a vopred pripravené krmivá pre ryby. Slúžia najmä na uskladnenie a zabraňujú prípadnému znehodnoteniu. Pre pohodlnú rybačku si môžete zakúpiť aj prenosnú rybársku stoličku.
Ak už túto základnú výbavu vlastníte, stačí už len schmatnúť všetku trpezlivosť, sadnúť do auta s dobrou náladou, vyraziť k najbližšiemu rybníku či rieke a užiť si chvíľku nerušenej zábavy.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup